Bedna 2010 - Reportáž týmu „Opravte to s vědeckým přístupem“:

Sepsal Vladan, doplnila Helča a Vladan, nedoplnil Tom a Tibor, jazykově korigoval Angwin.

Příprava

Dan Kráľ ani Šmudla se nemohli zúčastnit a tak došlo k dlouho plánované fůzi s týmem Scientific Approach. Několik dní před hrou jsme se ještě sešli v čajovně, abychom si na sebe trochu zvykli (proložili jsme si to pár matrixovými šiframi).

Teď již k průběhu Bedna 2010:

Před startem Helča v předvečer hry udělala průzkum terénu a našla místa, kde by v průběhu úvodu mohlo být sucho. Vybrali jsme místo zhruba uprostřed oblasti - dole v Apolinářské ulici. Čekali jsme na sraz, naladili si vysílačky na společnou frekvenci a očekávali, kdy nám je orgové zakážou.
BINFO BEDNA: Zjistěte misto startu a heslo. Povolena spoluprace mezi tymy, plati zakaz elektronicke komunikace uvnitr tymu i mimo nej. 232 znak zpravy je H.
Překvapeni jsme nebyli. Byli jsme rozhodnuti nerozprchnout se zmateně po doručení SMS a radši se nejprve poradit. Dohodli jsme se, že se za 20 až 30 minut sejdeme. Já pohlídám batohy, ostatní budou vyměňovat. Nelenil jsem a vytvořil 3 tabulky po dvaceti písmenkách na řádek a začal jsem je vyplňovat. Kolem občas prošel jiný tým, takže jsem dole v Apolinářské neshromáždil zhruba tolik písmenek, kolik přinesl první navrátivší se člen týmu Angwin. Dal jsem mu opis mezivýsledku a poslal jej ještě jednou do terénu. Za chvíli přiběhl Tibor a situace se opakovala. Helča měla písmenka taky hezky zapsaná v 10 sloupcích. A začali jsme dohadovat chybějící písmenka. Dojem, že se text opakuje, jsme již měli, ale Angwin stihl přiběhnout a oznámit nám periodu 50. Bylo nám jasné, že všichni už znají řešení a vzali jsme Tomovi a Tiborovi batohy a šli na start. Na startu jsme se sešli. Tom byl tak zabraný do luštění, že nás do té doby nestihl navštívit.

1)

 Tomáš si chtěl zahrát město moře kuře stavení. S devíti slovy jsme byli dost tragičtí, ale soupeř byl na tom stejně. Zvítězili jsme na raketoplán s aeroplánem. V kategorii, kde je snad nejvíc možností, jsme tak zvítězili pouhou dvojicí.

Nepadáme do mezer Pak jsme šli na 40 sekundové štafetové luštění. Princip šifry pochopila Helča s Tiborem hned napoprvé, realizace ale vázla. Angwin s Tomem koukali na zadání zmateně, stejně jako já. Až při třetím kolečku jsem pochopil, co měla Helča s Tiborem na mysli a začal jsem psát tajenku. Angwin se chytil a pokračoval. Nejdůležitější řádek jsme v limitu těsně nestihli vyplnit. Určitě jsme mohli propojit text klikaticí místo opisování a během těch 2 oběhů bychom to stihli. Losování jsme prohráli. No nic. Alespoň jsme se poučili o tom, že je důležitější sdělit, jak šifru luštit, než se ji pokoušet sám luštit. Při repete jsme již postupovali mnohem lépe. Já jsem začínal a konstatoval jsem, že kruhů je víc velikostí (nestihl jsem napsat, že víc než 2). Helča doplnila součty založené na mincích, v dalším kole jsem připsal XVI a opravil polovinu součtů. Helča přeložila čísla na písmenka (nevšimla si XVI). Angwin pokračoval se zbylou pěticí. Když se ke mně dostalo zadání potřetí, Angwin oznámil, že má řešení. Asi má fotografickou paměť a stihl přepočítat jedno špatně spočítané písmenko. Soupeři mezitím římské číslice neodhalili.

Na rébusy jsem se těšil já. Rozdělili jsme si úlohy předem, s tím, že jsme navíc měli určeno, kdo bude s kým spolupracovat, pokud bude mít doluštěno. Soupeři, s nimiž jsme prohráli štafetové luštění, byli ochotni dát si odvetu. Angwin vyluštil lodě velice rychle, Helča s Tomem doplnili trojice, ale nemohli pohnout s rébusem. Tibor rychle doplnil čísla a já mezitím určil čísla 0,1,5 v algebragramu, omezení na sudosti a zbývalo mi po dvou možnostech na některá písmenka. Muselo dojít na násobení/dělení, abychom (společně s Angwinem) správnou variantu vybrali. Výsledek jsme měli hluboce v limitu a deklarovali jsme konec. Soupeři na tom byli mnohem hůře, takže jsme se mohli vydat k západní bráně.

2)BINFO 02: Jste tu 52. 1. tu byli Tucnak s tucnakem v 16:57. Vede Tucnak s tucnakem (17:24 na 3). 1:163 2:44 3:8
Nahoru zaokrouhlené dvojkové logaritmy písmenek mne vedly správným směrem od prvního pohledu na šifru. Rozdělili jsme si poloviny, já s Helčou jsme vyplňovali první polovinu, zbytek druhou. Pomáhal jsem si tabulkou binárních čísel, u čísel přes 20 se to hodilo. Grafická interpretace byla rovnocenná zpětnému překladu, na první pohled bylo vidět, že zpětný překlad je nutností. Endian jsme zvolili správně, vyšší efektivity schopni nejsme.

Jak to nejlíp polepit Párujeme 3)
To, že jedno zadání rozstříháme a druhé ne, je jasné hned. Helča konstatuje křížovkářskost výrazů na hranách, ale překlady nikam nevedou. Popisujeme mezitím vrcholy a lepíme na papír plášť útvaru. Je jasné, že jde cca o mnohostěn s 26ti vrcholy. Víme, že hrací plán na halmu měl 26 děr a je nám jasné, že nebyl jednoúčelový. Všímám si pólů a toho, jak na ně náš větrník krásně pasuje. Polepujeme tedy. Mate mne, že se nikdo nepasuje na roli šikovného a zbývá manuální práce na mne. Tibor přichází na interpretaci stěn a uplatňujeme křížovky. Mezitím nám binfo doporučilo spočítat si díry.
BINFO
První co máme je SI, pak F. Dále se ale chemické prvky nevyskytují a další úroveň šifra nemá. Vyrážíme. Plánuju napsat písmenka k dírám pro další použití, ale velíme k rychlému přesunu, dostaneme se k tomu později. Dobíháme tramvaj. Šli jsme ulicí plnou aut s prázdnými pneumatikami.

Angwin s Tiborem nechávají Prahory za sebou 4)BINFO 04: Jste tu 8. 1. tu byli Tucnak s tucnakem v 19:02. Vede Tucnak s tucnakem (19:52 na 6). 1:1 2:88 3:121 4:6 5:0 6:2
Po cestě fotíme Prahory, které to nesou nelibě. Otázky vyzvedneme a chystáme se obsadit plácek, který Prahory opouštějí. Nepomáhá to. To že by bylo hezké znát odpovědi na otázky nám došlo, to že by to mohlo být nějaké stegano taky. Správnou odpověď na otázky dáváme až na základě příchodu nápovědy.
BINFO Napoveda k 04: Chcete toho nechat a jit domu? Ne. Chcete pokracovat na dalsi stanoviste? Ano.
Mezitím jsme se rozdělili a zase sešli v hospodě a stihli se navečeřet. Nápověda přišla společně s jinou SMS, takže jsem ji 10 minut nezaznamenal.

5)BINFO 05: Jste tu 18. 1. tu byli Tucnak s tucnakem v 19:32. Vede Tucnak s tucnakem (21:02 na 8). 1:0 2:13 3:174 4:29 5:8 6:4 7:4 8:2
Přesun pomocí MHD zvládáme bravurně na 2 přestupy s celkovým čekáním asi dvou minut. Horší je to s dohledávkou. Mate nás, že ještě neprší a tak bojujeme o krytou zastávku. Je na ní paní, chystající se za 15 minut odjet autobusem. Kluci dohledávají šifru v době, kdy paní odjíždí. Mezitím jsme se dozvěděli o kradení příborů a o tom, jak se zdarma najíst. Prokletá lavička Zastávka mentiony neoplývá, přesto máme rychle spočítané jak planety na jednotlivých úrovních, tak nakreslené trajektorie. 2,4,8,16 nebude dvojková soustava, ale mohlo by to být morseovkové trie. Zkouším jej zorientovat podle Z, ale nevychází to. Druhá interpretace je, že první krok je interpretován naruby ale L to taky není. Vybavuje se mi pasování morseovkového trie po osudu3 a sklouzávám k myšlence, že by správné napasování přeci orgové mohli nějak naznačit. Já sám bych slunce neumístil do středu. Tím by byla první orientace v souladu s ostatními. Stejně tak nebyl důvod pootočit čtveřici a dvojici. Mám pocit, že tým považuje morseovkové trie za nepravděpodobné a myšlenku opouštím před vyzkoušením poslední-třetí možnosti (s Y) (tedy poslední s dopředným trie, do úvahy mohlo připadat i zpětné trie...). Zpětně se dozvídám, že zbytek týmu předpokládal, že jsem vyzkoušel všechny možnosti. V originálním Opravte to by se myšlenky chopili další členové týmu a měl bych pocit, jak jsem šifru vyřešil. Takto jsme si po další hodině a půl došli pro šifru proti trudnomyslnosti (nějak jsem špatně prostudoval pravidla a očekával nápovědu).
BINFO Sifra proti trudnomyslnosti 05T je u lavky nad stavidlem pobliz mostu na Cisarskou louku.
Dlužno podotknout, že mi byla nepříjemná zima, což jsem řešil systematickým procházením. K přesunu jinam jsme se ale neodhodlali, protože krytou lavičku bychom těžce sháněli. Chyběl někdo, kdo by zavelel, zopakujme, na co jsme přišli, co jsme zkoušeli a měli bychom ještě vyzkoušet. To jsou činnosti, které provádíme při záchranném přesunu.

5T)BINFO 05T: Jste tu 2. 1. tu byli MLHA v 00:44. Vede Tucnak s tucnakem (02:17 na 12). 1:0 2:0 3:19 4:75 5:78 6:21 7:13 8:15 9:13 10:0 11:0 12:1
Nemít Tibora bájné hrdiny bychom nedali. On sypal hrdiny z rukávu, my jsme googlili jednoho po druhém a kontrolovali, že má pravdu i tak nám to chvíli trvalo.

6)
Závorky jsou příjemným zpestřením, vypisujeme co je jasné, zkouším vedle kreslit celý strom. Pak se rozhodneme prostě jen přeškrtat závorky po jejich zabalení. Lávka * nad kolejemi nad hřbitovem nám vychází bez problémů. Cihly sítí interpretujeme jako zdi a netušíme co se smyčci dál. Vzhledem k již promarněnému času vyrážíme na místo určení bez dalšího dolušťování. Stejně to budou buď chodci, nebo cyklisté. Vyšlo nám tam chodců, i když nějak podezřele.

Moc jsme si neposeděli 7)BINFO 07: Jste to 53. 1. tu byli Tucnak s tucnakem v 20:27. Vede Tucnak s tucnakem (02:17 na 12). 1:0 2:0 3:12 4:54 5:87 6:29 7:13 8:23 9:15 10:1 11:0 12:1
Tomáš chce začít luštit wintertime, ale negaci vidím hned na třetí pohled, takže šestiúhelníčky nestíhá pořádně vybalit a jdeme dál.

8)BINFO 08: Jste tu 45. 1. tu byli Tucnak s tucnakem v 21:02. Vede Tucnak s tucnakem (02:17 na 12). 1:0 2:0 3:12 4:34 5:96 6:22 7:26 8:25 9:13 10:6 11:0 12:1
Tom tentokrát na šifru ani nekouká a začíná s wintertime. Helča s Angwinem i Tibor analyzují neuspořádané čtveřice. Já se na chvíli přidávám k Tomášovi. Helča s Angwinem konstatují, že nepůjde o permutační šifru ale o něco složitějšího, protože se tam vyskytuje několik X a několik G. Tvrdím, že by to nemusel být problém, speciálně u X vyskytujícího se v EXT. Všichni jsem promrzlí a již jezdí ranní metro. Navrhuji přesun k nám domů na Luka na čaj. Ostatní to kvitují, že to na počítači půjde řešit líp. Ptám se, co by na počítači dělali, že s nápadem to půjde i bez něho, ale nic se nedozvídám. Až teď při revizi sepsané reportáže mne napadá, že jsem vědecké části našeho týmu nejspíš neoznámil, že jedním z důvodů nenošení počítače je to, že máme aktivní stránku, která je schopna mechanickou činnost provést za nás. Stačí tedy text, který chceme analyzovat naťukat do prohlížeče v mobilu. Asi by ta frekvenčka byla rychlejší než nastartování počítače (vzhledem k analýze skrývaček a bigramů by to nejspíš pomohlo již na čtyřce). Teď jsem to zkusil při přesunu a Anděla na Malostranské náměstí. Stihl jsem tu frekvenčku 8 jen tak tak, ale z toho první 3 zastávky trvalo nastartování počítače a získání zadání. Každopádně další mínus pro mne :(. Je vidět, že letos těch šifrovaček jdeme poskrovnu a vypadli jsme z rytmu. Než navařím čaj, Tomáš přeťuká zadání do Excelu. Angwin ukáže, jak se v Excelu píšou správné vzorečky, a máme frekvenční analýzu. Jej ono je to po trojicích. Škoda, že frekvenčku, kterou vždycky dělá Tomáš, nyní dělali Helča s Angwinem jen od oka, zatímco Tomáš luštil wintertime. Konstatujeme, že máme 64 písmen, každé se objevuje trojmo. Mému 8x8 se Tomáš směje a 4x4x4 nestíhám zaznamenat protože právě usínám. Za chvíli mne Angwin budí s tím, že má potvrzený princip a rychle společně zasouváme sloupky do krychle. Odskočím si a při návratu sděluji, jak mají přečíst doprovodný text (že bych měl taky fotografickou paměť jako Angwin?). budíme Tibora i skorospící Helču a vyrážíme do Prokopáče. Po cestě čtu
BINFO Sifra proti trudnomyslnosti 08T je na nejvychodnejsim bodu ulice Na Pomezi/Naskove, u lampy cislo 505624.
Nevím jak k tomu došlo, ale nikdo není velitelem přesunu. Všichni mají pocit, že ostatní vědí kam jdou. To že do prokopáče trefím sděluji s tím, že nevím, kudy vede naučná stezka. Tibor jde s mapkou mírně napřed, dohledávku necháme napotom. Asi jsem je mohl varovat, jaké jsou v Prokopáči skály, že by bylo lepší plánovat dohledávku předem ale jsme již všichni otupělí. K ceduli se vydávám já, doufal jsem, že ta stezka kudy jdu bude lépe vyšlapaná. Když jsem pochopil, že i ta cesta od srn se ztrácí bylo stejně daleko nahoru jako dolů. Vyzvedl jsem tedy šifru, poslal ji přes MMS a začal hledat kultivovanou cestu zpět. Dlužno podotknout, že jsem na dohledávku vyrazil bez mapy. Po nějaké době mi volá Tomáš, kde jsem a konstatování že u třetí cedule naučné stezky komentuje dost jadrně. Otáčí mne zpět k páté ceduli a po cestě opačnou stranou... Neuvěřitelně neefektivní dohledávka.

A prokletá lavička se stolečkem 9)BINFO 09: Jste tu 48. 1. tu byli Tucnak s tucnakem v 23:53. Vede Tucnak s tucnakem (07:28 na 14). 1:0 2:0 3:12 4:10 5:57 6:26 7:17 8:65 9:29 10:8 11:1 12:9 13:0 14:1
Jak byla neefektivní dohledávka, tak byl neefektivní i náš postup. Sice jsme doluštili wintertime, ale napasovat soustavu šipek na něco se nám nedařilo. To že od třetí šifry víme, že budeme potřebovat dekódovací zařízení s popsanými děrami, nijak nepadlo na přetřes. Pro příští ročník si dáváme závazek podobné úvahy zapisovat a zápisy při zásecích kontrolovat. SMS s polohou šifry proti trudnomyslnosti opět nacházím s desetiminutovým zpožděním.
BINFO Sifra proti trudnomyslnosti 09T je na rozcesti lesnich cest 300m severne od ohybu ulice Lohniskeho.

9T)BINFO 09T: Jste tu 28. 1. tu byli Albert StalloNe v 03:21. Vede Tucnak s tucnakem (07:28 na 14). 1:0 2:0 3:11 4:10 5:44 6:4 7:21 8:61 9:43 10:20 11:3 12:8 13:6 14:4
Tato trudnomyslná je za odměnu. Neužitečné texty odhalujeme ihned, rychle je čtu a zaznamenávám chyby. Sice jsem 3 z nich minul ale potvrzující text je možno přečíst. Dohledáme chybějící chyby a otáčíme mřížku ve fólii. "ený lom deska" určuje, kam mají Tibor s Tomem vyrazit. Otočení kolmo hapruje s obdélníkovostí textu, takže musíme použít souřadnice. Celý text na sebe ale nenechá dlouho čekat. V 11:55 mi Tomáš telefonuje BINFO klíč a já jej v 11:57 odesílám.

10)BINFO 10: Jste tu 44. 1. tu byli Tucnak s tucnakem v 00:46. Vede Tucnak s tucnakem (07:28 na 14). 1:0 2:0 3:11 4:10 5:44 6:2 7:14 8:67 9:42 10:23 11:0 12:12 13:6 14:4

Vzápětí dostáváme
BINFO Ukončili jste hru, prijdte se podelit o sve dojmy do cile v telocvicne ZS Janskeho na Velke Ohrade. Vstup je bocnim vchodem z jihu.
Co dodat. Děkujeme za hru. Nemyslím si, že jsme byli špatní. Každopádně jsme byli špatně sehraní. Největší záseky pramenily z toho, že jsme očekávali, že někdo něco udělal a proto "nemá smysl, abych totéž opakoval já" (trie, frekvenčka). To že jsme po tak dlouhých zásecích (a vymrznutí) zapomněli na to, co se stalo na začátku hry, není překvapivé, ale měli bychom přijímat opatření, aby k tomu víckrát nedocházelo. Tak snad napřesrok.

za Opravte to s vědeckým přístupem

Vladan

P.S.: Moc se mi líbila šifra 13. Zkoušel jsem, jak těžké bylo vměstnat tajenku a zda ji bylo potřeba uzpůsobovat. Nebylo. Nebylo by problém dostat tam jiný text. Měnit trajektorii moc nešlo, pokud nechceme pruh příliš zdvojovat. Ukázka se zachováním trajektorie:
alternativní 13 líc alternativní 13 rub