Náš tým je poměrně mladý (ročníky narození 1969 a 1967), Tomáš byl na všech OSUDech, mne na druhý lákal a na třetí zlákal. Vzhledem k tomu, že nás přihlašoval Tomáš a na druhém ročníku byli v týmu B (kohosi), ponechal nám na osud jméno B. Já jsem se jej sice ptal proč zrovna my jsme „B“ ... . Na Dnem jsem nás přihlašoval já, takže název byl jasný. Navíc jsme se na OSUDu hodně naučili, takže již žádná „B“-čka nejsme.
A) Je potřeba být do deště dobře vybaven. Kdo provlhne přestane myslet. Navíc nesmíme zanedbávat pitný ani stravovací režim.
B) Je chybou ihned při spatření šifry podělit se s ostatními o názory na řešení šifry, mohli byste je svést na zcestí. Plán byl přemýšlet cca 3minuty nezávisle, pak vyslovit myšlenky a zapamatovat si je! Pak všechny myšlenky vyzkoušet.
C) Pokud se nedaří šifru vyluštit, je vhodné se zamyslet, zda nemohl pořadatel udělat chybu.
D) Za žádných okolností nepodvádět. Ukázalo se, že to luštění šifer komplikuje (stereogram po spálení papírku).
E) Je užitečné při řešení šifer intenzivně používat mapu a mít v týmu znalce prostředí.
F) Je vhodné psát si průběžné časy kvůli srovnávání a analýze postupu.
Tomáš nadraftoval do týmu Davida, který v Brně studuje, byl pověřen především plněním bodu E) a ukázalo se, že to byla velice užitečná volba (David se i jinak zapojoval do luštění šifer, ale toto byla jeho specializace).
Pláštěnku jsem si sice nekoupil, ale důsledně jsem naimpregnoval jak oblečení, batoh, tak i boty.
Chcete si vyzkoušet vyřešit šifry sami? Pak nečtěte dál a pokračujte zde!
Z Prahy jsem vyrazil směrem na severozápad v 6:00, v 6:20 nabírám Toma a volíme směr jihovýchod. V Komíně jsme parkovali v 8:35, Tomáš pro mne pláštěnku měl. Na letišti jsme byli v 8:47 plni očekávání, David dorazil o minutu po nás. Letadlo, ani balón avizovaný novinářem, ani déšť nedorazily. V cca 9:10 nám přijel org oznámit, že přelet přes Brno nebyl jejich letadlu povolen, a že máme dále pokračovat v očekávání. V cca 9:22 přilétá model letadélka, na němž je zdá se logo soutěže. Letadlo předvede efektní let dravého ptáka a já vysílám Toma ať předvede supa.
Supi
Náš sup zvítězil a my máme 80% loga které sokol nesl. Dokončím převlékání a přibíhá org vysvětlujíc, co měl sokol symbolizovat. Začíná hromadný start.
1) V 9:37 dorážíme na první kontrolu, dáme se do vyplňování dotazníků (zjišťuji pravá data narození spoluhráčů). Přitom se podíváme na šifru -1/10 (x^2-6xy-y^2). K brainstormingu nedochází … není zde žádná rovnost, budeme předpokládat, že x i y jsou známé. Jediné co připadá do úvahy je x=24, y=25. Dosazujeme, nahlédneme do mapy, dovyplníme dotazníky a vyrážíme. Je 9:46.
2) Zvolili jsme správný postup po žluté, dorážíme na kontrolu v 10:07 a zjišťujeme, že ostatní experti asi zakufrovali mezi ploty … jsme na stanovišti první z expertů (celkem asi osmí). Čísla od 0 do 9 nejprve spojujeme, ale výsledný tvar nám nic nepřipomíná. Hledání v mapě takový tvar neodhaluje. Trvám na významu otočení číslic. Používáme průsvitku i folie. Tom upozorňuje na 10km limit stanovený v pokynech a omezujeme se v hledání 9 významných objektů do blízkého okolí. V tu chvíli uvidím, že významné jsou šikovně vybrané číslice (správně natočené). Konstatuji, že posunutí jedničky nás nemůže rozházet, určitě ta nula uprostřed psaná divným fontem je místo, které máme hledat (jednička posunutá nebyla, nechápu proč se nám to tak zdálo). Je 10:35 a vyrážíme do trojúhelníku žlutá/zelená/plot. (Neomezení se na lokální okolí ihned, znamená asi 10 minut ztráty).
3) Vyhrazenou oblast pročesáváme, zkoumáme i koruny stromů, pařezy, vše trochu nápadné, s námi je zde spoustu týmů jiných kategorií. Po půl hodině voláme pořadatelům, že kontrola zde není. Skutečně, pořadatelé netuší, že žlutá turistická značka byla přeznačena a kontrola je zcela mimo zkoumanou oblast. Nechápeme, jak těch snad 8 okolo posedávajících týmů, aniž by zavolalo, mohlo šifru najít. V 11:22 vyzvedáváme sedmisegmentovkovou šifru. Než začne brainstroming, mám zkontrolovanou teorii (maximum je 26, prvních 5 znaků sedí), takže nechávám Davida luštit odzadu a já dolušťuju zepředu. (Tabulku počtu segmentů pro jednotlivá čísla jsem si v první minutě pro snazší sčítání vytvořil). To že písmeno „A“ by vyžadovalo „-“, případně by muselo být kódováno jako 27, tedy nejde o šifrovací metodu, mi navadilo ač jsem to vzal do úvahy. Odcházíme, je 11:31
4) Rozhodli jsme se neobcházet les po modré a zkrátit si cestu lesem. Došli jsme na louku západně od letiště a přešli přez ní na modrou. Bohužel přesně v místě, kde modrá odbočovala zpět do lesa, a mi si toho nevšimli. U domků se nám již nechělo vracet a tak jsme je obešli a na stejnou křižovatku se dostali po další čtvrt hodině. Šifra u boudy nebyla společně s ostatními kategoriemi a organizátorka netušila. David ale boudu obešel a s dalším tříminutovým zpožděním jsme mohli v 12:13 začít luštit. To že nás žádní experti za naše zakufrování nepotrestali a jsme stále první nás překvapilo. Jinak jsme se opět pohybovali kolem sedmého místa. Mapku jsem si pro jistotu vyfotil a Davida jsme pověřili stříháním (nejdříve měl označit pořadí čtverečků, co kdyby mělo nějaký význam), my s Tomem jsme se věnovali bodu A) … pitný režim a stravování. Pak jsme mapku slepili a začali vyhledávat rozdíly (směrem na Brno ).
Mapka s řešením
Kousek vedle nás měla stanoviště tři děvčata se zelenými šerpami. Když nás poprosila o zapůjčení mapy, že nemají barevný originál, a že by neměla šanci, porušili jsme pravidla a nad mapou hledali společně. (Měli jsme bohužel jen jednu, protože mne Tom, na přímý dotaz, zda mám koupit rovnou dvě, negativní odpovědí poslal zpět od pokladny k regálům). Vzhledem k tomu, že jsme se k mapě nevešli všichni a metoda najdi jeden rozdíl byla jasná. První nalezené rozdíly ... v tvarech symbolů pomníku jsem zavrhl ... vysvětlil jsem principy zkreslení způsobené digitálním kopírováním ... Věnovali jsme se dále střídavě plnění bodu A) až dokud první z nás jezírko neobjevil ... a bylo to zrovna jedno z děvčat. Myslím, že jsme na tomto "podvodu" ani neprodělali ani nevydělali. K jezírku jsme již postupovali každý jinudy (děvčata namířila do kopce na východ). Odchod cca 12:45. Přesun mohl být o dobrých 25 minut rychlejší, kdybychom nebyli líní vyndat buzolu. Byli jsme si příliš jistí. Mapku jsme možná nemuseli rozstříhávat a slepovat, tím bychom také nějakých 10 minut ušetřili. Nebyli jsme si ale jisti tím, že je mapka úplná. Až po slepení jsme si byli jisti, že se jedná o "najdi rozdíl". Nemyslím si, že to byla chyba, spíš se jednalo o řešení na jistotu. Možná větší chyba bylo to, že jsme měli jen jednu mapu, ale upřímně, stejně bychom tu slepenou mapku kvůli paralelizaci nerozstříhali.
5) Po cestě potkáváme Rychlé Proudové Krtky kteří již začínají luštit. U jezírka jsme se rozdělili, já šel zleva, Tom s Davidem zprava. Šifru donesli kluci v 13:17. Došli jsme s ní na silnici a začali luštit. Po zkráceném brainstromingu jsme společně s Tomem frekvenční analýzou ověřili, že se bude jednat o permutační šifru (pouze H poněkud vyčnívalo), brzy jsme objevili převládající zpětný směr. Přírodní památka byl první cíl pro hledání v mapě. Pokračovali jsme letopočtem 1987. Tomu v popisu mapy na E2 odpovídala pouze jediná památka. Vyrážíme tam v 13:47, po cestě kontrolujeme text s hektary i ťuhýky, zda není v šifře nějaká informace navíc. Není ... je tam přesný popis. Říkám si, že doma se podívám o jakou permutaci vlastně šlo, zda tam byl hlubší systém, ale zatím nebyl čas. (Už jsem se podíval, zhruba jde o organizaci po devíti znacích, pozpátku, ale čteme od prostředního sloupce. Potíž je v tom, že není jednoduché správně natrefit interpunkci a kvůli tomu vznikají drobné poruchy. Aha, ono to je buď po deseticích, čteme řádky odprostřed, nebo lépe po pěticích, čteme jednotlivé řádky odzadu. Drobnou obtíž působí fakt, že na konci prvního řádku jsou 2 mezery a všechny mezery jsou významné. )
6) Ve 14:00 dorážíme na Netopýrky. Tisícikoruna a víčko od Starobrna nás moc nepotěšilo. Odcházíme do míst, kde nás nikdo náhodou neobjeví. To že nás nikdo z expertů nepředběhl nás potěšilo, ale zdálo se nám, že teď jsme moc času nepromarnili. Byli jsme celkově tuším do pátého místa. Starobrno tady čepují na každém rohu. V Starobrněnské není banka. Proč máme tedy tu tisícikorunu. Co se Smetanou … ale počkej není na ní Palacký? Hledáme peníze, ale nechal jsem je v autě. Věřím klukům a hledáme ulici Palackého. Pak vezmu do ruky mapu, koukám Palackého vrch … aha, Starobrno je jen pro zmatení … je to vršek. (A to prý na Dnem nedávají do šifry slepé cesty). Je 14:11, vyrážíme přes letiště. Deja vu … ne … předtím jsme nemuseli vyčkat přistání větroně. Větroň navíc přistál téměř horizontálně.
7) Na vrchol dorážíme v 14:32, jsme zde jako první experti a prý od 11:00 hodin druhý či třetí tým celkově. Frekvenční analýza jasně naznačuje, že jde o šifru se záměnou písmen. Pořadí je hadem určeno téměř jasně. Nyní přistupujeme k dalšímu brainstormingu na odhalení způsobu posunu … nabízí se různý posun pro pohyb dolů než nahoru, ale také konstantní posun na řádcích. U této šifry odpadám, množství variant ke zkoušení mne odrazuje, radši se věnuji pitnému a stravovacímu režimu a věřím neúnavnému Tomášovi. Metodickou chybu u této šifry děláme tím, že písmenka přepočítáváme "vždy samostatně". Správné řešení je sepsat si lokální okolí původních písmen a hledat text "opticky". V takovém případě bychom řešení měli o dvacet minut rychleji. V 15:08 máme skulpturu a na vrch doráží druhý tým expertů v pořadí (Pomocní ponocní). Vyrážíme z Palačáku dolů, po 100 metrech zkontrolujeme mapu a vracíme se zpět. Jdeme se rozloučit s ponocnými … je to naše poslední setkání s nějakým týmem expertů a vyrážíme tentokrát v lepším kurzu. Mám pocit, že Tomáš zkoušel správné řešení mezi prvními, časová ztráta odpovídá při zvolené metodě tomu, kolik možností bylo možno zkoušet. Při mých pokusech s abecedou pozpátku se mi dařilo úspěšně zbavit problémových souhlásek, ale dostával jsem příliš mnoho samohlásek.
8) U skulptury v 15:32 nás nepřekvapuje, že jsme nejlepší mezi experty, v celkovém pořadí, ale klesáme asi na 11 místo (našel někdo kontrolu náhodou cestou na Palačák? Nebo měli na Palačáku o tolik lehčí šifry?). U gymplu byla nějaká slavnost, rozhodujeme se luštit šifru v příjemném prostředí s kofolou. Po cestě na lavičku konstatuju časté dvojice pětek a charakteristická bitmapová binární čísla. Posílám kluky nakoupit, že to mezitím vyluštím. Beru připravený čtverečkovaný papír a vypisuju pětitibitový pás. Po prvních 8 řádcích je jasno, že je to dobře. Jen se jednou překouknu a musím se vracet o 6 řádků zpět … výčepní prý kofolu neuměla natočit (Pomocní ponocní ještě zahlídli část našeho týmu pokoušející se sehnat kofolu, ale nikdo z nás je již neregistroval ... jsou ukrutně rychlí, ale nám naštěstí šifry 1, 3, 8 sedly lépe). Je 15:41, polohu fontány David zná.
9) Vyrážíme k trolejbusu, který by měl být rychleší než tramvaj. Zjišťujeme, že do odjezdu máme 6 minut čas, takže zajdeme na kofolu do hospody. Tam nemaj naraženo, takže „bereme za vděk“ lahvi. V trolejbusu si příjemně pokecám o šifrách zeleně ostužkovaných. Je 16:13 a vyzvedáváme zvěrokruhovou šifru. Rak, nebe, jezírko … to musí být u planetária dávám Davidovi za pravdu ač se to Tomášovi moc nezdá. Právě nám jede tramvaj, dobíháme ji. Žádný čas neztratíme, když budeme luštit za přesunu. Na půl cestě od rybníčku k planetáriu zjišťujeme, že jsme mimo mapu městské části, takže běžíme (na tutéž?) tramvaj a vracíme se zpět. U rybníčku jsem si všiml organizace po sedmicích písmen i toho, nadbytečného ž i toho, jak sedmice písmen jsou vpodstatě samostatné. Zprávu jsem již měl dvěmi způsoby přeorganizovánu na čtverečkovém papíře (po sedmicích i do sedmičky ale i po řádcích zarovnaně). U kašny nám byla nabídnuta nápověda od organizátorky. Naznačovali jsme že nechcem, ale to, že prý radí všem … naznačila nám, že 7 má dva významy, to jsem tvrdil že již tuším a současně jsem přečetl poslední sloupec … Starobrněnská. Netuším, jak moc mne nápověda nakopla … . Když jsme si opisovali MDCCXCIX, byli jsme dalším orgem odháněni od davu několika skupin luštících, kteří snad používali jiný nápis? Na schodech na Zelňáku (z druhé strany domu) jsme šifru rychle vyluštili. Tomáš chtěl sice nedočkavě vyrazit, než jsme dočetli „DVA“ s tím, že půjde na náměstí. Těch pár vteřin luštění navíc jsem naštěstí obětoval. Je 16:58. Měli bychom mít ještě aspoň hodinu, nevíme zda nám nastavěj za chybnou pozici třetí kontroly. Luštíme dál. Tady jsme přesunem (k tramvaji, k jezírku a k tramvaji) trochu času ztratili, protože za běhu se špatně píše do políček čtverečkového papíru. Myslím, že i bez nápovědy jsme mohli být o nějakých 10 minut rychlejší.
10) V 17:04 vyzvedáváme fotografickou šifru. Čteme si text, vidíme Orlí, Peroutkova, Františkánská, Dominikánská, usuzujeme, že to budou místa odkud správně uvidíme chrám. Peroutkova to není, ale to si asi spletli název. Každopádně si označíme místo v mapě u reklamního sloupu. Předpokládáme, že průsečík úhlopříček míst by mohlo být další stanoviště. U sloupu není žádná nápověda, jdeme tedy do Orlí či Františkánské. Na chrámu ale nesedí hodiny, ani střechy domů neodpovídají. Hledáme přesné místo a zanášíme do mapy. Zase žádná nápověda v okolí. Jdeme ke třetímu místu focení, nyní již ignorujeme jména ulic. A zde najednou přímo na místě focení vidíme logo Dnem...2006 a text 45 centů začerněný ve třetím odstavci. Aha to nemělo být začerněno jen jako tajná část dokumentu z důvodu utajení. Proč ale nebyly nápovědy na předchozích místech? Jdeme na čtvrtou fotku. Ze zdi to není, jsme moc nízko. Kontroluju úhel a vysíláme Davida zkontrolovat níže ležící plošinku. A skutečně … 20 dolarů je na světě (čtvrtá fotka … čtvrtý odstavec). Rozdělujeme tým. Já budu luštit u kašny, David dojde pro nápovědu číslo dva a Tom pro nápovědu číslo 1. Máme společnou cestu. Zjišťujeme, že nápověda číslo 1 není číslo jedna ale 4tý odstavec … 58 centů, navíc je dobrých 10 metrů od místa focení. Je to 4tý nebo 2hý odstavec? … tlačí nás čas, obíhat znova chrám se nám nechce, rozhodneme se prozkoumat obě varianty (třeba to je chyba). David se vrací s panem Dominikem, což nás nepřekvapí. U Kašny dostávám výsledky 0,0296675 a 153,846 … ten druhý dává lepší smysl, ale co bude na ose y? (846 je poněkud mimo ... ale 84.6 by až tak moc špatně nebylo ... správně je 89.2). Je 18:00, voláme orgům, zda má smysl pokračovat, a zda to je druhý nebo čtvrtý odstavec (pořadí fotek i častky napovídají, že druhý). Nechápou, že si chceme jen ověřit, že udělali chybu a naznačují nám grafické řešení. Cíl už je stejně zrušen, ale kontroly prý ještě chvíli nechají. Graficky nám výjde oněch 153,846, podstatné je ale uvědomění si, že osa y je rovnovážná cena v dolarech. Škoda, že na té mapce nebyl na ose y dolar. To by nás možná rychleji navedlo k nutnosti hledání údajů o cenách. Je 18:23, jdeme dál již mimo soutěž. Hlavní problém zde spatřuji v tom, že jsme na prvním místě při prohledání reklamního sloupu, který byl přímo v místě focení nenašli nápovědu. Pokud bychom ji našli, byl by ihned jasný princip šifry. Pokud by na nápovědě navíc byl druhý odstavec, asi bychom běželi na místa třetí a čtvrté fotky (možná rozděleně), protože první odstavec neměl na řešení rovnice vliv. Nevím jak bychom se při rozdělení synchronizovali pro případ, kdyby někdo nemohl místo focení nalézt. Mohli jsme mít rovnici sestavenou v 17:25 ... V případě, že bychom určili pouze jednu přímku ... mohli jsme projít mapu po této přímce ... to by v případě druhého odstavce 58 centů a znalosti toho, že osa y je v dolarech bylo rychlejší než oběhnutí chrámu (ale asi by nás takové řešení neuspokojilo).
11) V 18:28 vyzvedáváme šifru a zároveň si myslíme, že ji máme vyluštěnou … Kostel na české z 16. stol. To že na České je jen pivnice ví David. Bohužel David také ví, že většina Brňáků si plete Českou s Joštovou. Rozdělujeme se, já jdu do pivnice, kluci pokračují po České. Chtěl jsem odbočit k Jakubovi, ale asi bychom se s kluky minuli, potkáváme se na konci České a telefonujeme orgům, zda to není v Joštové. Není, prý špatně čteme text … teď již víme že česky lépe by to znělo Kostel ze 16. stol na české. Takhle ten časový údaj určoval ulici. To nám orgové prozradí, při dalším telefonátu, kdy již jdeme k Jakubovi … poslednímu kostelu v okolí. Kontrola tam ale prý již není. Jediná kontrola kam ještě můžeme jít je v Tyršových sadech … Sudoku. Pokud by David nenaznačoval, že si Brňáci Joštovou a Českou pletou, asi bychom se buď rovnou rozdělili nebo obešli kostely nejkratší cestou. Tady jsme udělali chybu my tím, že jsme podcenili čtení orgů v mapě (to by se, ale při správné poloze trojky asi nestalo, toto by navíc nebyla chyba ve stresu). Ztráta zhruba 15 minut?
Tak jinak, Martina z Prahor nám prozradila, že Česká ze 16. stol. je ulice Josefská. Nešli jsme tedy k poslednímu kostelu v okolí a ještě bychom museli chvíli hledat.
13) V 19:12 bereme Sudoku a luštíme chvíli na lavičce, pak se rozhodneme vyrazit k autu. Jdeme s Tomášovým známým do pizzerie na západě Brna … v pizzerii ještě luštím, ale v 21:25 zjišťuju, že v mém systematickém postupu byla někde chyba (mám již 29 jednoznačně určených číslic). Vzhledem k tomu, že jsem luštil (poprvé) na originálu šifry … nepočítáme-li mapu, odmítám z ní udělat nečitelný kus papíru a pro tuto chvíli to balím. Před půlnocí dorážím domů. Teď je půl třetí (při dopsání verze reportu bez fotek zasílané orgům bylo). V neděli i při řešení s mírnou dopomocí počítače docházím k tomu, že SUDOKU asi nemá řešení. Třetí pokus ... pokus o postupný, pomalý důkaz, že SUDOKU nemá řešení selhal ... SUDOKU řešení má (na šedých polích jsou číslice po řádcích 5,6,4,7,4,3).
A tady jsou ... klikni pro detail
Škoda že nepršelo … když už jsme s sebou vláčeli tu výbavu
Co dodat? Asi hlavně veliké poděkování orgům, šifry byly dobré, těch matoucích náznaků nebylo mnoho. Cítíme se jako morální vítězové. Jen jsem měl pocit, že velice mnoho šifer bylo založených na hledání v mapě. Škoda, že nebylo více času. Pokud by vše bylo přesně na svém místě, věřím, že bychom to v limitu stihli (pokud by 12 šifra nebyla obzvlášť těžká). Hodinu dvacet jsme ztratili vlastní vinou, start byl o půl hodiny posunut, půl hodiny jsme ztratili na třetí a na desáté. Podtrženo a sečteno ... výsledný čas vyzvedávání Sudoku mohl být 16:22 + čas luštění (a dohledání) dvanáctky. Opravuji, je-li Česká ze 16. stol. nyní Josefská, pak jsme to my v limitu stihnout nemohli. Když ale vezmu v potaz, jakým tempem nás doháněli Pomocní Ponocní, vidím, že by se další rezervy měly dát vydolovat. Škoda té desítky. Situaci by vyřešil jediný dolar ... na ose y v zadání.
Opravte to
Vladan
P.S.: FishFillets … Od OSUDu2006 jsem vyluštil poslední z místností hráčské větve. Doufal jsem, že před DNEM...2006 doluštím i větev plnou odpadků. Už je to na spadnutí.
Uff, že to na spadnutí bude ještě 10 dní jsem netušil. Hotovo. Teď jim dám na pár dní zase pokoj.
Fillets 7.6.2006