Po Škole 2015: - reportáž týmu Opravte to

Start Po loňském úspěchu na PoŠkole, kdy se nám poprvé podařilo zvládnout cílovou aktivitu na nějaké šifrovačce, jsme se na letošní Poškolu moc těšili. I letos bylo mistrovství republiky v gymnastice opět dříve než obvykle a tak jsem(Hroch) nemusel řešit logistiku svojí nadějné dcerky a nic mi nebránilo tomu zúčastnit se letošní Po Škole. Přihlásili jsme se včas a vzhledem k tomu, že jsme neviděli přihlášená Tykadla, zkusili jsme zkompletovat tým v loňském silném složení. Díky naší intervenci se Tykadla stihla přihlásit jako jeden z posledních týmů a tak jsme místo spoluhráčů získali protihráče. Na fóru POSKOLE jsme dobrali pár Vlastu a Lucku (což kvůli jejich příjmení vedlo ke vtipkování, že i za tak horkého počasí máme zimu). Kvitovali jsme, že se nám podařilo získat ženský prvek do týmu.

Před startem se většina týmu intenzivně věnovala hledání předstartovní šifry, ale získat konkurenční výhodu jako loni se nám nepodařilo (ono to ani nešlo). Určit správně polohu startu nám potíže nečinilo. Premiéru měl lehoučký šifrovací stoleček nakoupený Tomášem. Tomáš mne na start přivezl, Šmudla, Vašek i Lucka dorazili MHD. Na startu nás tedy bylo 6 (Tomášova žena Simona před startem odjela).

21 Start - Dopravní hřiště

Vlasta si všiml překlepu, přesto jsme nějakou dobu průkazky důsledně fotili, aby nám nic neuniklo. Nejprve jsme na hřiště vyrazili já se Šmudlou, ostatním bylo brzy smutno a tak jsme se vystřídali. Na základně jsme zkoušeli získat nějakou informaci z dopravních značek, když to tak hezky začínalo KO D (Kruhový Objezd, Dálnice), zjistili jsme (Lucka), že překlepy jsou o jednu na klávesnici a tak jsme se daleko více První noty soustředili na polohu překlepů než doposud. Správné pořadí čtení tajenky nás napadlo, ale nedošlo nám, že stačilo nápisy seřadit abecedně. Ujel nám autobus asi o 3 minuty a tak jsme na zastávce potkali Prahory (přesněji Seš-lost), jimž se start nepovedl. Do autobusu pak přistupovaly na dalších zastávkách týmy, které nešetřily své síly.

20 Píšťalka poprvé

Zapískali jsme, zkontrolovali z pomůcek, že pískáme falešně, zapískali podruhé, přečetli tajenku a šli dál.

19 Nealternující neuzel

Chvilku jsem si prohlíželi neuzel, pak jsme se rozhodli pokračovat ve hře. Počítat zatáčky jsme Šmudlovi zakázali, s tím, že budeme počítat monotónní úseky spodem horem. Pouze došlo k neshodě, zda počítat A,B,C,D,E místo 1,2,3,4,5 ... ale na čas luštění to mělo zanedbatelný vliv. Neuzel

18 Flétna

Šifru na pomůckový prsoklad jsme vyřešili vzorově, zahráli jsme noty, přečetli očekávané, že je potřeba luštit zbylá písmenka, zakroužkovali jsme prstoklady, přečetli nezakroužkované a nezbylo nám pak než přečíst jako poslední možnost (v zakroužkovaných), kde máme pokračovat.

17 Pojmenovávání slov

Luštili jsme v hospodě. Chvilku po nás dorazil tým Zvířátka a obsadil sousední stůl, čímž nás motivoval k rychlejšímu luštění Došlo nám, že by stálo za to slova pojmenovat (je jich přece 26), začali jsme od O, pokračovali přes S a M. Ani jsme použitá písmena neškrtali, i bez toho to šlo velice rychle. Tajenku Vlasta navrhl číst tím nejpřirozenějším a navíc správným způsobem. Rychle zaplatit a spěcháme dál.

16 Rychlopípák

Šmudla byl stále vrchním flétnistou, nechápal jaké máme problém zaznamenat frekvence tónů. Hádal se, že máme radši zapisovat než nahrávat video, nicméně jsem se odradit nenechal. Pískání ostatních týmů náš skolepad občas popletlo, takže vypískat celou melodii nebylo až tak triviální. Když jsme pak pípání přepisovali z videa, potřebovali jsme to přehrát třikrát. Aplikovat pípání na větu ze zadání napadlo mne a tak jsme mohli vyrazit. Každopádně jsme byli poučeni a další používání skolepadu jsme již filmovali.

15 Barevné čtverečky a obrázky

S barevnými čtverečky zalézáme opět do blízké hospody do bohužel? rozptýleného světla. Tom pro jistotu vyráží pro nápovědu. Chvíli googlení nám trvá než vyloučíme Krumlov a Jindřichův Hradec. Ve chvíli kdy máme Písek, dochází nám pojmenování barev. S rozlišováním odstínů tmavě zelené máme ale velké problémy. Možná se do bílého osvětlení mísilo i osvětlení jiných barev. Toma jsme pro nápovědu dojít nenechali, doluštili jsme to když už byl na cestě zpět. Čtení tajenky trvá dost dlouho, i tak nás ale překvapilo, kolik týmů luštících jen pod čelovkami bylo efektivnějších. Vyřešíme tady i křížovkovou pomocnou šifru, ale na další šifřičky nikdy nebylo dost času, takže jsme ani neodhalili absenci UV šifry.

14 BOZP

Pro zadání další sifry vybíhám sám, ještě nemáme zaplaceno. Ze stanoviště svolávám tým s tím, že šifra je interaktivní. Věnuji se nahrávání přednášky a registruji chyby ve slovosledu. Když tým dorazí z hospody, předávám mu zadání a dále se věnuji nahrávání. Tým mi to donahrát nedovolil, radši to vyluštili. Doufal jsem, že alespoň řazení zprávy bude odpovídat přednášce (po upozornění na nesprávné pořadí vět). No nic, dostat tým z hospody se podařilo:).

Přesnější interpretace Hrochova počínání je tato. Hroch vyrazil z hospody s tím, že vyzvedne šifru a vrátí se tam. Šifru skutečně vyzvedl, ale když uslyšel poutavou přednášku, neodolal a začal si ji nahrávat. Mezitím jsem dorazil od nevyzvednuté nápovědy, vzal mu zadání a přečetl si text. Viděl jsem pravidelnosti v prohození slov a šel luštit mimo ruch přednášky. Mezitím přichází zbytek týmu a čteme řešení. Vyzvedáváme zmeteného Hrocha a posouváme se dál.

13 Filozofové

Lucka vidí jak v mapě, tak v šifře "Na Cimbále" a navrhuje luštit až na místě. Transformátoru jsme si v zadání ani nestihli všimnout, ale je to jediný „objekt“ dle upřesnítka.

12 Velrybářská

Opět podléhám pokušení vše pořádně zaznamenat a tak sepisuji slova známé odrhovačky s tím, že barevná světélka možná bude potřeba synchronizovat s textem. Mám pocit, že to byla Lucka, kdo navrhl radši přečíst vlajkovou abecedu.

11 BOZP prověrka

Rychle vyplňujeme dotazník a navrhuju vyndat původní zadání, abychom na něj mohli prověrku přiložit. Pak se na víc než půl hodiny zasekneme kvůli tomu, že jsme v dotazníku u každé otázky vyplnili jednu správnou odpověď (ač dotaz na jednoznačnost odpovědí zazněl hned na začátku) a tak nám dvě písmenka chyběla (s řešením HSOVAHRZ jsme spokojeni nebyli a tak jsme hledali všemožné další interpretace). Začíná přicházet noční krize.

10 Odstranitelná písmenka

Všímáme si, že písmenka je možno odstraňovat, ale vidíme více možností, nejsme si jisti, zda by neměly být odstraňovány celé shluky. Tomáš je již dávno na cestě pro nápovědu. Po mnoha marných pokusech se ukládám ke spánku ze kterého mne probudí až telefonát od Toma (byl jsem tam už 20 minut před stanoveným časem, ale vydávání začalo opravdu na minutu přesně). Odvanout čtyřikrát, aha, tak to po troše snahy a tolerance tajenku dává.

9 Duha

Po zahrání úvodní sekvence prohlížíme zpomaleně video a vidíme duhu. Duhovými barvami se projevují i jednotlivé tóny od d po D (které hraje ultrafialově). IR je první interpretace, ale ani na foťáku, ani na Iphone, jímž jsme sekvenci snímali IR vidět nebylo. Napadá nás, že letos nové logo POSKOLE by mohlo souviset s dalším postupem, čímž si vysvětlujeme velmi vysoký počet orgů na tomto stanovišti. Bohužel pravdou bylo jen to, že byli pouze zvědaví, jak se s danou šifrou týmy poperou. SKOLEpad ale na přehrávání loga nijak nereagoval. Tom již vyběhl pro nápovědu, my jsme se rozhodli projít proti trudnomyslnosti mimo dosah orgů a ostatních týmů. Tam se vracíme k IR myšlence, potvrzené nápovědou. Zkouším přední kameru IPhone a taky nic nevidím. Googluji jak pozorovat IR a nic než sledování přes techniku neodhalujeme. Uchýlíme se pod deku a zkoušíme snad poslední kameru, kterou jsme nezkoušeli (měl jsem ještě jeden aparát, který jsem nabízel ještě před odchodem pro nápovědu - a dodnes nevím, jak by byl úspěšný) ... a hurá, přední kamera Lucčina telefonu IR zaznamenává. Doma jsem večer další den experiment s Iphone opakoval (a dočetl si článek o sledování IR pomocí Iphone) a koukám že přední kamera IR vidí. Proč jsme blikání neviděli při hře? Chybělo pořádné zatemnění? Škoda, točit úvodní sekvenci na přístroji s horším IR filtrem, měli bychom 150 minut k dobru.

8 Křížení ulic

Tom stihl zadání vyzvednout po cestě od nápovědy a už se pustil do luštění. Najít všechny druhy křížení nám nečiní problém.

7 Body

Toma opět posíláme pro nápovědu (velitel přesunů se pečlivě staral o odstraňování kritických záseků), po cestě se pokouší luštit pomocné šifry, ale nikdy jsme jich neměli dost, aby stálo za to věnovat se jejich luštění intenzivněji. Šmudla se neujímá rýsování, cítím se nejistě v roli pečliváka nicméně nakreslit všech 13 trojúhelníků se mi podaří. Lucka správně sčítá na všech úrovních, takže to nakonec nebylo tak strašné jak to na první pohled vypadalo. Tomovi odmítám dát 10 minut času navíc, aby se dočkal nápovědy.

6 Konečný automat

Používat mobil k filmování i jako klavír moc nejde, ale Lucka má ještě tablet. Na této šifře už nás nebaví všechno pískat a tak tóny spolehlivě rozpoznávané z tabletu hrajeme radši na klávesnici. Tom nás chvíli nemůže najít (protože Sulická ulice je pěkně dlouhá a navíc objevuji ještě jeden pomník u stejnojmenné zastávky autobusu), nám zase činí potíže hlavně čtvrtý krok. Až při další analýze po šifrovačce mi dochází, že základní problém bylo to, že jsme nerozlišovali V od W a X od K. Při pokusech o interpretaci částečného obrázku příslušného konečného automatu nás mátlo, že občas je skok o 3 místo o 4 a podobně. Taky se nám povedlo zahrát c a v dalším kole interpretovali záměnu XK jako to, že automat není vždy stejný. K A jsme se dostali dříve, než nám došlo, jak je konečný automat implicitně definován. Po cestě si děláme legraci z Tykadel, že jim zahrajeme malé c (ale nejsme tak škodolibí, abychom to skutečně udělali). Repete

5 Konečný automat repete

Zadání moc nekontrolujeme a aktivujeme úlohu v domnění, že tentokrát máme něco zadat, pouze není jasné co. Procházíme tedy opět konečný automat se snahou projít všechna písmenka, že na to správné narazíme. Když se konečně dostaneme k tajence ZADAT a dozvíme se polohu aktuálního stanoviště, nejsme z toho nadšeni. Dobrá zpráva je, že už známe implicitní definici všech automatů kromě toho čtvrtého. Porovnáme tedy zadání šifer 6 a 5 a všimneme si, že kromě rozdílu pod notami přibyla i repetice. Odehrajeme melodii dvakrát a vidíme přijaté K. Zopakujeme původní hru a postupně dostaneme A, P, L, E. (K posledním 2 písmenkům již směřujeme záměrně. Naštěstí obrázek čtvrtého automatu naviguje k L poměrně hladce.)

4 Zelený pruh nad lomem

Sledujeme vývoj hry a tak víme, že tady zásek nehrozí a nemá tak smysl šifru luštit, že je lepší ji přečíst.

3 Malování

Opět vysíláme Toma pro nápovědu. Délku i směr šipek interpretujeme správně, šířku interpretujeme až po nápovědě. Opět jsem zneužil čekání na nápovědu k tomu, abych se vyspal. Trochu mne překvapilo, že kolem prošla Tykadla a ani se nezastavila pro šifru. Škoda, že Tom musel čekat orga s nápovědou o pár minut déle (k Prašné bráně přišli trochu později a předchozí místo jsem nestihl). Ranní usínání Nejspíš by stihnul vyzvednout i nápovědu k následující šifře (hrát by se dalo i bez nápověd, ale když už jsou součástí hry, je škoda že jejich výdej končil víc než hodinu a půl před koncem).

2 Trie

Kontrolujeme správné uzávorkování, Lucka mne inspiruje ke kontrole metodou nakreslení příslušného stromu. Spočteme listy stromu a vidíme magických 26. Interpretace v zadání jsou ihned uzavírané závorky. Navrhujeme inorder očíslování listů. Nicméně při důsledném překreslení stromu včetně evidence RUB barev a hranatosti závorek očíslování listů nekopíruji neb není prověřené. Všímám si, že na každé hraně se shoduje tvar sestupné závorky se vzestupnou. Již dávno zaznělo, že by černá barva měl být morseovkový oddělovač a modré a červené tečky a čárky. To že tvar zakončení závorek tomu odpovídá a je v jednoznačné korespondenci s barvou jsme věděli. Pro ranní krizi jsem si tentokrát nabalil redbull, ale kvůli ranní krizi jsem zapomněl, že jej mám. Čas kvapí a stavuje se u nás Medvěd. Místo abychom spolu diskutovali o šifře, mluvíme s Medvědem. Vlasta mne nakopne k tomu, že si uvědomuju, že vrcholy stupně 4 jsou ve stromě pouze na to, aby upozornily na možnost zakončení uprostřed trie. Jsme mrtví, Lucka usnula. Pokud bychom nahlas zopakovali co víme, šli bychom dál. Pokud bychom měli o hodinu víc času nebo potvrzující nápovědu ... Cíl

1 Souhra

Při vysvětlování chování SKOLEpadu pro jednotlivé melodie ihned konstatuji, že by se hodilo postavit SKOLEpady proti sobě. Jestli bych to skutečně udělal v zápalu boje, to je jiná otázka.

Letošní konkurz se mi moc líbil a mám pocit, že se mnou všichni spoluhráči souhlasí (ano - souhlasíme). Loni jsme si to neužívali a prchali startovnímu poli. Letos jsme si to užívali moc. Měl jsem obavu, zda jsem loni byli tak dobří kvůli Tykadlům, ale možná byla i Tykadla lepší kvůli nám:).

Rozkládání stolečku a jeho nošení nakonec nebylo až takový problém a pohodlí při luštění nejspíš stálo za to. Loni jsme si nestačili uklízet desky, letos jsme si stačili postavit stoleček ... no ještě se nad tím zamyslíme.

V neděli ráno jsem zjistil, že SKOLEpad zůstal u mně. Mám z toho radost, ale už začíná být trochu otravný. Reportáž jsem hodlal napsat, ale musel jsem nejprve dooponovat bakalářky, zkoušet u státnic a chystat oponování projektu. Kromě toho ještě opravování zápočtových úloh ... Tak doufám že mne po odevzdání reportáže odmění. Zkoušel jsem zajít za Medvědem pro zadání s tajným písmem, ale nebyl u sebe.

Sepsal Hroch, doplnil text a foto dodal Tom (Toma poznáte podle toho, že je pouze na fotce od Medvěda).