Po Škole 2016: - reportáž týmu Opravte Tykadla nočného motýľa

O týmu

Letos to vypadalo s šifrovací sezónou Opravte to bídně. Mistrovství Evropy v gymnastice a spousty kvalifikačních závodů naznačovalo, že já se budu moct účastnit jen PoTrati. Romča ladila formu na ME a postupně snižovala počet pádů na kladině a bradlech a tam hlavně dolaďovala Jaeger Salto (3.308). Vypadalo to, že páté z šesti kvalifikačních míst má zajištěno i se srážkami za 2 pády, ale skončila jako první náhradnice s těsnou ztrátou za bezpádovými sestavami. No nic, všechno zlé je na něco dobré a místo toho, abychom utráceli v Bernu, budu mít čas šifrovat.

Dan Kráľ projevil zájem účastnit se letošní Bedny. Vše vypadalo, že na ni postavíme tým z loňské PoSkole, kde místo mne půjde Dan. Pak si ale Dan uvědomil, že svou návštěvu Česka špatně naplánoval a že slíbil na stejnou dobu i návštěvu Moravy. Já jsem zjistil, že bednářský víkend není gymnastický a mohl jsem jej nahradit. Šmudlovi ale onemocněli následovníci a nezbylo mu než Bednu oželet. Doplnili jsme tým Martinou a bednu prošli.

Na startu Bedny se mi svěřil Jeffer z nočního motýľa, že by měl vážný zájem spojit síly s Opravte to přinejmenším na PoSkole. Ta vidina se mi moc líbila, jen jsem se pořád obával, že se nebudu moct účastnit. Kontrolval jsem Tykadla, zda by si s námi nechtěla zopakovat spanilou jízdu z předloni ale byl jsem odmítnut s tím, že postaví svůj tým. Taky jsem před startem prohodil pár vět s MJ a Martin mne velice lákal na terénní testování PoSkole, pokud bych neměl čas se zúčastnit vlastního závodu.

Při vlastní Bedně mne fascinovalo jak kvalitní je Vlastík Zíma hráč (loni jsem si to tolik neuvědomil). Až do noční krize vpodstatě vše vyluštil on, zatímco my jsme mu s tím jen nepatrně pomáhali. Do šifrování jsem já zasáhl vpodstatě až po probuzení, kdy jsem doválcoval plech, dokončil sudoku a zamíchal kartičky (on před tím co mu klimbala hlava v zombie stavu dokázal dodat morse braile krok).

21.5. mne kontaktovala Janka z Tykadel, že sice měli pocit, že sestaví na PoSkole tým, ale jsou jen 3 a přemýšlejí co s tím. Já zjistil, že budu moct (a nebudu moct testovat), omluvil jsem se MJ a začal kombinovat co s týmem. Byli jsme 3 Opravte to, 3 Tykadla, 2 Noční Motýľi, přemýšlel jsem o Zímových, plánovali jsme otestovat dalšího nováčka. Pak (O)Tomáš zjistil, že má naplánovanou akci na Šumavě, nováček odmítl, Zímovi již byli rozhodnuti jít se svým týmem (Akční potenciál) a byli 4. Večer před uzávěrkami přihlášek jsem rozjel intenzivní telefonování. Zkontroloval jsem, že (NM)Tomáš na účasti druhého motýla netrvá (druhý motýľ si není jista, zda skutečně chce jít), Robert z Tykadel není k sehnání, ale Janka přislíbila 2 tykadla s tím, že si Tykadla persolální účast rozmyslí a případně uplatní třetí Tykadlo jinde. Janka s Vodou měli na sobotu od 2 naplánováno nějaké další luštitelské klání, takže Voda nakonec rád ušetřil síly a šla Janka.

Když jsem (O)Tomovi sdělil, jaký jsem nakombinoval tým, prohlásil něco o týmu snů (luštitelská jádra tří týmů alespoň středního doletu, jen si nejsem jist, kdo bude dohledávat a běhat pro nápovědy). Opravil jsem údaje o týmu a statek měl velký problém detekovat o koho se jedná, když tam bylo tolik upřesňujících informací. Byli jsme bez nasazení. Pak nás ale statek přeci jen rozpoznal a nasadil na 5. místo. Ve čtvrtek před horu navrhl Jeffer změnit název týmu a všichni jsme se shodli na tom, že tak jsme to chtěli od začátku. Statek toto upřesnění opět rozhodilo a přišli jsme o nasazení ... holt UI ještě potřebuje lidskou pomoc (už se stalo).

S Jefferem jsem v týmu poprvé, znám jej jako orga korespondenčního časopisu M&M, který oficiálně zaštiťuji. S Bingem jsem v týmu poprvé, znám jej ze středoškolských let. Tak hlavně neonemocnět, když jsem týmovým lepidlem.

Jeffer mi posílá vyluštěnou předstartovní šifru (ale nedává reply all), takže si ji všichni ostatní vyluštili sami. Jefferovo řešení obsahuje odkaz na císařské katastrální mapování.

Před startem

Odpoledne věnuju přípravám na hru. Naštěstí předpověď ráno říká, že v 19:00 přestane pršet a později dochází upřesnění, že pršet přestane ještě dřív. kolem čtvrté už mám skoro dobaleno. Neplánuju otevírat na stanovištích batoh a tak mám vše k luštění v ledvince, ve spodní části batohu mám papírovou mapu, luštitelské pomůcky a složený blok A4 pro nejhorší případ. Jinak plánuju pracovat s blokem rozměru přibližně A7. Už plánuju jen koupit kofolu, něco k jídlu a nějaký energy drink. Dávám si závazek nezapomenout ho vypít. Aplikace MOVIT, kterou mám od Romči říká, že doprava "Na Hráz" bude trvat strašně dlouho. Radši už vyrazím. Po nákupu opravím dotaz na Národních Hrdinů a hned mám o půl hodiny lepší trasu. Na startu mám být s velkou rezervou. Z Palmovky obvolávám zbytek týmu, ale jen Janka už je skoro na startu. Dohadujem si předstartovní večeři, protože na trati neočekávám, že budeme mít čas jíst. Janka navrhuje Pizzerii na severním konci hráze. Těsně před 18:00 objednáváme, pak odběhnu pro startovací obálku a jsme první. V klídku se najíme, vyfotím si nápovědní jízdní řád, dorazí Jeffer i Šmudla, zaplatíme a přesuneme se na start. Po cestě na start se připájí Bingo, členové týmu se doseznamují.

1 Start

Šifru ani nečtu, bere si ji Janka. Stříhám pexeso, přidává se ke mně Šmudla, Jeffer i Bingo. Po nastříhání se druhého zadání šifry chytá Jeffer, já Šmudla a Bingo si rozdělujeme kartičky podle tmavosti prostředního kolečka a hledáme shody se sousedním týmem. Najdeme dvě shody a vyměníme. U dalšího týmu najdeme jednu shodu a chápem, že nerovné výměny nadávaj smysl. Šmudla jde podpořit luštění a já s Bingem optimalizujeme výměnný mechanismus. Měníme všechny nebílé za bílé středy. Odcházíme od lokálního kroužku, který již přejal naši klasifikaci dle odstínu středních. Narážíme na týmy, které ještě ani nemají rostříháno. Místo abychom šli dál trávíme čas tím, že jim pomáháme stříhat. Brzy již máme jen bílé středy a přecházíme na výměny se snahou získat malé bílé středy. Ty pak rozdělíme na 8/9 zubů a spočítáme zuby sousedů. Když dodáváme šestou nápovědu, shodujeme se na tom, že nemá smysl jít pro nápovědy další. A radši za zády Točené zmrzliny opouštíme start (první šifru jsem tedy ani neviděl, ale optimalizace pomocných prací v nadupaném týmu mi vyhovuje).

2 Voronoyův diagram

19:41 Jste 33. Vede Albert Stallone (19:33 na 3). 2:27 3:6

Vyzvadávám šifru a jdeme na volnou lavičku za kopečkem. Delanayova triangulace tam nebude. Všímám si pravidelnosti pravidelných šestiúhelníků a tři nebo čtyři z nás paralelně vybarvujeme a někdo to přečte.

3 Orientované Pexeso

19:55 Jste 21. Vede Albert Stallone (19:33 na 3). 2:48 3:21

Při přesunu Jeffer z neuvěřitelné vzdálenosti rozpozná orga v davu týmů. Pexesové střihy vět už jsme někdy řešili, teď byly střihy krásně orientované, takže o tom, jak se má číst text jsme nediskutovali. Nůžky jsem nepoužil, četl jsme popis cesty, tři členové týmu kontolovali mapu, Jeffer kontroloval mne. Ke konci cesty nám to nějak nesedělo. Měli jsme několik starších map. Musel jsem otevřít mapy.cz na mobilu a tam provést korekce. Když se potvrdila pěšina, bylo jasné kam vyrazit. Ještě že jsme šli nejdřív jen virtuálně.

4 Strojek

20:31 Jste 10. Vede Albert Stallone (20:07 na 4). 2:15 3:72 4:10

Šifru vyzvedává Tomáš. Aha mechanismus. Vypadá to, že Šmudla s Jefferem si vystačí sami. Jak to má vypadat je zřejmé, teď jde jen o rychlost (a kvalitu) provedení. S Jankou zběžne nahlížíme do šifřiček, ale nic nás nenapadá a nehodláme se tomu víc věnovat. Mohli jsme začít dřív lámat/řezat špejle. No nic Robert zapisuje co Jeffer nadiktuje a přesouváme se.

5 Noviny

20:59 Jste 5. Vede Albert Stallone (20:55 na 6). 2:5 3:48 4:41 5:4 6:1

Tady je dělba práce jasná, Tykadla luští křížovku a „stěžují“ si, že s Vodou by to bylo snazší. Jeffer předčítá novinové články a připisujeme k nim jména. Začínáme Rettigovou, pokračujeme Hittlerem a Teslou. Pak to přestane fungovat. Vidíme jiné chyby jako prapor. Z tajenky nic neleze (aha chyba co jsme neopravili) a tak trošku zkombinujeme práci. Že by křížovka souvisela se zbytkem novin? Doplňujeme Bachor atd. Když Bartoloměji chybí pár písmen a kdosi prověří jeho výskyt v mapě, navrhuji vyrazit a doluštit za pochodu. Hned na druhou výzvu se tým zvedá a latinskou krávu potvrzující vchod vygooglím po pár krocích.

6 Písmenka

21:32 Jste 4. Vede Albert Stallone (21:13 na 7). 3:22 4:52 5:22 6:3 7:1

Na L upozorňuje Bingo, X naznačuje římské číslice. Indexaci navrhuje Bingo, já prohlásím 26. X je -3, tak je to rychlejší. Jdeme dál.

7 Kirchhoffovy zákony

21:47 Jste 4. Vede Albert Stallone (21:46 na 8). 3:16 4:45 5:32 6:3 7:3 8:1

Je jasné, že musíme rozlévat a slévat. Jedno zadání mám já s Tykadly, druhé Šmudla s Jefferem. Navrhuji rovné dělení, šířky trubek jej evokují, sudost potvrzuje. Slyšíme, že druhá skupina aplikuje stejný postup. Navrhuji rozdělit si práci. Jeffer navrhuje paritní dělení a já neprotestuju. Ve třech sudé dopočítáme rychleji, a vycházejí hezká písmenka. Kontrolujeme částečně i lichá. Pak to dáváme dohromady a nic. Zjistím, že jsem někam napsal G a četl 6 grrr. Navíc jsem některá sudá nezapočítal. Překontrolovat opravit. Jdeme. Po cestě revidujeme hlavní chybu. Dělení příště jedině odshora odspoda. Parita nedává průběžnou kontrolu a komplikuje to opravování chyb.

8 Obrázky

22:15 Jste 2. Vede Albert Stallone (22:10 na 9). 3:12 4:31 5:29 6:19 7:7 8:1 9:1

Zadání bereme jako druzí, svým světlem zjednodušujeme dohledávku izolovaným pralinkám, Alberti jsou už pryč. Nechceme jít zpět proti Pralinkám a tak vylézáme na mostek. Nejspíš Janka identifukuje části těla, vnucuju Bingovi nakreslit schéma člověka. Kupodivu první interpretace byla správná, jen Bingo pro jistotu posčítal vše a konec tajenky četl odspod. Usnadnilo to zotavení se z chyb okolo pánve. Z mostku se nám špatně hledá ztracená cesta a tak krosíme les, abychom ji našli. (Ještě historka se zkreslením vnímání reality: Když slézáme z mostku, nevím zda dřív pomáhat Jance či Jefferovi, kterému do trávy upadla „ceruzka“. Janka pomoc odmítá a Jeffer upřesňuje že tužka je obyčajná jasně žltá. Nabízím, že mu dám svoji reklamní, že mám rezervní a v tu chvíli Šmudla tužku zvedá. Není žlutá, je to moje reklamní. Jeffer ale kontruje, že kdyby byla jeho tak by byla žlutá.) Ujme se nás místní bezdomovec a vyvádí nás z lesa. Po cestě se zastavíme u sousedního bezdomovce. Sice tím ztratíme trochu času, ale nejsme nezdvořilí. Další šifru vyzvedáváme těsně po pralinkách. Buď luštili rychlejc, nebo spíš lépe zvládli přesun.

9 Rodokmen

22:54 Jste 3. Vede Albert Stallone (22:10 na 9). 3:5 4:24 5:21 6:26 7:18 8:3 9:3

Alberti tu stále leží. Asi to nebude průchoďák. Jdeme kousek dál pod dobře svítící lampu. Litujeme, že máme jen 2 zadání. Tak jak je vyprávění nesystematické, jsme nesystematičtí i my. Nejlepší značení má Jeffer se Šmudlou, kteří značí muže čtverčky a ženy kolečky. To že je potřeba nakreslit kousky stromu a pak spojit informace dohromady naznačuji brzy. Bingo se od začátku snaží číst tajenku dle pohybu prstene, ale nemáme ještě dokončený strom. Mlžím o tom, že by letopočty mohly hrát význam, ale postupně nám dostatečně správný graf vyjde a Bingo to může dočíst.

10 Ručička

0:36 Jste 5. Vede Ministry of Silly Walks (00:04 na 10). 3:1 4:5 5:10 6:18 7:21 8:19 9:21 10:5

Ministři skočili šifru. Další mechanická hračka, tentokrát méně návodná. Z dálky slyšíme Síbovo klení a tušíme, že mechanické hračky se mu až tak nelíbí. Princip volně ukotveného čtyřúhelníku navrhuje Šmudla, zatímco Jeffer pilně montuje. Mně se rozměry nelíbí a lépe jej k vařečce ukotvím. Když nám to padne do začátků drážek, je jasné, že máme vyhráno. Zatočíme, zaznamenáme celou tajenku, která nedává žádný smysl. Kdyby však byla vařečka naruby, začali bychom a skončili na šipkách. Řešení bylo přesné, nikoli správné. Error recovery osovou symetrií provádíme jen na papíře.

11 Mřížka

1:23 Jste 2. Vede Vlhká jáma (01:10 na 11). 3:1 4:2 5:6 6:14 7:22 8:14 9:30 10:9 11:2

Vlhká jáma nás skočila na rodokmenu, teď jsme za ní druzí. Ještě tu sedí. Bingo si všímá, že když mřížku přehneme po obou linkách, na každé ze 16 pozic bude jediná díra. Teď to již jen interpretovat. Nemůžu se dostat k zadání. Přemýšlím zda se mám preventivně vyspat. Zkonrluju polohu nápovědy (movit) a zjistím, že je od nás 20 minut. Nechci demoralizovat tým spaním a shodujeme se s Bingem, že je škoda blízkou nápovědu nevyužít. Nechávám jim (lehký) batoh a jdu se proběhnout. Ano je to překládací mřížka. No potvrdilo nám to postup, nemělo by v tom být už nic jiného. Přesouvám se západně od Malešického parku a když se blížím k Želivského, dostávám upřesnítko. Stihnu zkontrolovat, která brána je zavřená. K otevřené bráně dorazím současně s týmem.

12 Mašinky

2:43 Jste 2. Vede Vlhká jáma (02:17 na 12). 3:1 4:1 5:2 6:6 7:20 8:8 9:28 10:23 11:9 12:2

Tak pozorovací šifry nám nejdou. Vlhká jáma právě odešla, Pralinky dorazí kus po nás. Správné čtení odhaluje po dost dlouhé době Bingo (film jsme si samozřejmě postupně všichni shlédli, aspoň jsem se nasvačil) a tak můžeme těsně po Pralinkách odejít. Při čekání na tramvaj vidím, že nám řešení pozorovací šifry došlo SMSkou. Ach jo. Nikdo neopravil druhý týmový telefon a tak zprávy kromě mne dostává (O)Tomáš. Já SPAM nečtu. Aspoň že jedeme s Pralinkama stejnou tramvají (i když z jiné zastávky). Těžiště našeho týmu je u další šifry dříve než těžiště Pralinek, ale Pralinky jsou zvlášť a proto ji vyzvedly dříve.

(3:03) Nápověda pro stanoviště 12: Ku vaší pozornosti doporučujeme toliko místa na trati, kde se okna vagónků rozžínají.

(3:23) Nápověda pro stanoviště 12: Heslo složeno jest z 5 písmen.

(3:43) Nápověda pro stanoviště 12: Každá barva kreslí písmeno.

13 Dvojice slov

3:44 Jste 3. Vede Vlhká jáma (03:02 na 13). 3:1 4:0 5:1 6:6 7:16 8:9 9:19 10:25 11:14 12:6 13:3

Pralinky šli na západ pod most a my volíme základnu na cyklostezce. Jeffer konstatuje stejnou délku slov, já téměř konstantní rozdíl. Podtrháváme chyby. Já s Bingem shora, Jeffer se Šmudlou zespoda. Prochází kolem nás Vlhká jáma, jsme na správné straně od stanoviště. Než to dopodtrháme, Janka říká jak máme chyby opravovat. Tak je opět shora a zespoda opravíme. A opravíme to rychle.

14 Zámek

4:10 Jste 2. Vede Vlhká jáma (03:57 na 14). 3:1 4:0 5:1 6:6 7:13 8:9 9:13 10:26 11:19 12:9 13:1 14:2

Z mechanické šifry máme radost, říkáme si, tady bychom Pralinkám mohli cuknout. Jance nakazuji ať se vyspí, a přikrývám ji luštitelskou dekou. (Bylo hrozný vedro, málokdy si na luštění sundávám mikinu, je tedy pravda že snad na rodokmeni jsem se na chvíli víc oblík). Mezi kluky si rozdělujeme práci, Jeffer sestavuje trezor, já osazuju kolečka západkami (používám jen jednu špejli), Šmudla připravuje osu a sestavuje. Jeffer vysvětluje proč 9, takže doosadím dvojky oboustraně využitím druhého otovru. Bojíme se závěrečné sesazovací práce, ale Jeffer je šikovný a umí pracovat s pinzetou i v malém prostoru. Přečteme VCYKJ. Zkoušíme otáčení opačným směrem a zapisujeme alternativní tajenku. Rychle rozebereme a přehazujeme na jedničky. ZIZKO nám jasně říká která z tajenek má správnou interpretaci a druhým směrem již netočíme. Třetí tajenka nám dává tunel a jdeme. Mate nás, že jsme neslyšeli Pralinky vyzvedávat zadání. Chybné J interpretujeme jako směr ale moc to nesedí, budeme ho ignorovat. Šmudla s Bingem jdou západnější cestou o které Jeffer ví, že končí mimoúrovňovou křižovatkou. Zprasili to dolů a u tunelu jsou dříve. Jeffer se dušoval, že u šifry nebylo upřesnítko a tak procházíme celý tunel. Po cestě nás předbíhá nějaký turista, který na konci tunelu současně s naším předvojem vybírá šifru.

15 Puzzle

5:20 Jste 1. 3:1 4:0 5:0 6:4 7:11 8:6 9:15 10:20 11:22 12:9 13:10 14:1 15:1

5:20 Upřesnění polohy dalšího stanoviště: 140 m

Jeffer odesílá kód o pár vteřin rychleji a dostáváme se na chvilku do vedení. Jeden puzzle rozstříháme a zkoušíme poskládat jinak než je originál. Zase by se nám hodilo více zadání. Máme pocit, že jsme dokázali, že jinak to poskládat nejde. No chtělo to postupovat pomaleji. Kontroluju polohu nápovědy, už jezdí MHD. Když se stejně nemůžu dostat k šifře tak budu užitečnej jinak (Jáma kolem nás prošla asi 3 minuty po vyzvednutí zadání naznačujíc, že si hledají vhodnější místo pro luštění). My jsme sice Krejcárek a dětské hřiště tušili taky, ale chtěli jsme šifru vyluštit.

Do tramvaje mi Jeffer oznamuje, že to není puzzle, ale nerovnosti. Nechám si poslat MMS zadání, když mne nenapadlo si ho vyfotit. Nápovědu interpretuji tak, že na místech zobáčků nemusí být nutně zobáček, ale musí být správně nerovnost. Ze Želivského dostávám upřesnítko na Krejcárek. Na tramvaj čekám neuvěřitelých 10 minut. Strávím jej v meditační poloze ve snaze co nejvíc si odpočinout.

16 Rozhledna

6:44 Jste 2. Vede Vlhká jáma (05:57 na 16). 3:1 4:0 5:0 6:1 7:11 8:5 9:14 10:18 11:19 12:9 13:12 14:8 15:0 16:2

Když dojdu k týmu, podám už jen pravítko, vytáhnu energetický nápoj a jdu si sednout na lavičku. Po třech locích se zvedáme, nejrychlejší přesun je pěšky ulicí na Balkáně. Romance tu začíná trénink až za hodinu a půl. Z kopce sestupuje zadní oj Vlhké jámy. Ptáme se, zda by nechtěli přibrzdit, ale Alča naznačuje, že brzdit máme my.

17 Hobity

7:28 Jste 2. Vede Vlhká jáma (07:07 na 17). 3:1 4:0 5:0 6:1 7:7 8:8 9:7 10:19 11:15 12:15 13:11 14:14 15:0 16:0 17:2

Chvíli nám trvá nalézt zadání. Šmudla na mne z kraje volné rojnice volá ať najdu v mapy.cz střed parku. Vychází mi to na místo, kde je Jeffer a ten v tu chvíli zadání vyzvedává. Přesouváme se k lavičce. Janka ihned upozorňuje na prsty, moje binárka se Bingovi nelíbí, ale tajenka z toho vychází. Opět při tom dělám chyby, ale opravujeme to. Ujíždí nám tramvaj, takže předvoj Vlhké jámy o tři minuty navýšil vedení. Když bylo jasné, že binárka dává tajenku, měli jsme vyrazit na MHD. Překládat za pochodu by problém nebyl.

18 Plášť

7:55 Jste 2. Vede Vlhká jáma (07:31 na 18). 3:1 4:0 5:0 6:1 7:7 8:6 9:9 10:19 11:14 12:13 13:12 14:15 15:1 16:0 17:0 18:2

8:54:54 8:57:50 8:56:27 8:56:07 Vlhké jámy nám solidárně nechávají stoleček s lavičkami a luští jen tak na lavičce. Stříhám zadání (nůžky se z ledvinky dostanou rychle), Jeffer vyzvedává třetí zadání, děrovačku Jefferovi zabavuje Šmudla. Čteme, že máme udělat kvádr. Binga napadá 3×3×1, kontroluju zda (ab+ac+bc)=15 nemá jiné řešení a triviální 1×1×7 přehlížím. Dostáváme tajenku s jedním dalším útvarem. Krásný by byl prostorový kříž, ale žádné z pěti možných přiložení nefunguje (Bingo zručně ze svého papíru vytvořil prostorový model aby se mu kontrola zda něco nepřehlédl dělala rychle).

Zase se nemůžu dostat k zadání. Napadají nás tvary H a U. Ani to nefunguje, Šmudla sestaví L. Až pak sestavíme I. Konečně se tak dozvíme začátek nápovědy. Vlhké jámy pořád luští. Další týmy prošly za trezor. Bingo prosazuje okroužkování použitých písmen (během děrování vystříhal druhé zadání). Vidíme, že každé písmeno je kroužkováno jen jednou (barvou). Zbývá malinko rohových písmen a spousta písmen mimo rohy. Hmm, skládání rovnoběžně s okraji asi nikam nepovede. Dosud to byla bleskovka, ale teď hrozí, že bychom se mohli zaseknout. Nápověda pod orlojem je na hranici přesunu. Vyrážím.

9:02:27 9:28:44 Na zastávce se ke mně připojí turista z cyklistického tunelu. Zjišťuju, že jde taky pro nápovědu, ale jde poprvé a nemá rozpis nápověd. Nechávám jej opsat z fotky jak orloj, tak Malostranské náměstí. Dávno mám naplánovanou trasu, ale i při přesunu pro nápovědy jdeme každý po svém. Na Biskupcově(spíš Ohradě) mne opouští a já končně můžu zavolat týmu.

Sděluji jim že 30/6=5 a že pythagorejskej trojůhelník 3,4 má stranu 5. Jeffer mne ubezpečuje že už kostku o straně √5 skládají a já se za stupiditu s odmocňováním omlouvám a pokračuji vybrat nápovědu, abych potvrdil správný postup. Z Jindřišské běžím až k orloji, kde se dozvídám 1×1×7, 3×3×1 a x×x×x. Potvrzuju týmu, že je na správné cestě a říkám si, jestli nestačilo dát nápovědu x×y×z, aby vyloučili nekonvexní útvary. Ještě oznamuju Martině že Vlhká jáma taky běží pro nápovědu, ale stihne asi až tu na Malostranském náměstí. Jako správný B-týmák mne nekorigovala, že turista tam již před minutou byl (v cíli jsme pak dlouho řešili, kdo lépe plánoval trasu).

Do devítky mi tým volá, ať jedu k vláčkům. Až v tu chvíli si uvědomuju, že je přeci jasný, že tam je cíl, když už nás předtím informovali o občerstvování. Myslel jsem si, že tam dorazím před týmem, ale měl jsem 2 minuty zpoždění. Hledal jsem kam mám jít a Janka mi šla zamávat.

19 Cílová aktivita

9:46 Jste 1. 3:1 4:0 5:0 6:1 7:6 8:2 9:9 10:10 11:20 12:7 13:15 14:18 15:4 16:5 17:0 18:1 19:1

Přišli jsme tak s Jankou k cílové aktivitě až po jejím vyřešení.

20 Cíl

9:48 Skončili jste 1. 3:1 4:0 5:0 6:1 7:6 8:2 9:9 10:10 11:20 12:7 13:15 14:18 15:4 16:5 17:0 18:1 19:0 cíl:1

Cíl Anička měla obrovskou radost, a že už ji vůbec nemrzí, že jsem netestoval. Všichni měli radost, jak se jim Julie povedla (prý suchá a plochá). Čekali jsme na Vlhkou jámu, že spolu půjdeme do hospody a počkáme tam na vyhlášení výsledků, ale ani po očekávaném vybrání Malostranské nápovědy nikde nikdo. Janka s Vodou museli jet luštit (Voda se stejně nevyspal a sledoval náš postup ve hře, obdobně O(Tomáš) byl každou chvilku připojen. Porušili jsme pravidla, když Janka sdělila Vodovi polohu Julie. Ten se tam připojil k orgům ve sledování finálového boje.) Přečetli jsme si příběh, orgové byli tak laskavi a nechali nás udělat si týmová fota v tričkách vítězů a pak Voda s Jankou odjeli. Volal jsem domů, že se nedá nic dělat a musím počkat na vyhlášení vítězů. Nepamatoval jsem si, že hra končí až ve 14 hodin. Vlhká jáma nám plán společného oběda sabotovala. Orgové tvrdili jak zaslechli, že krychli dávno zavrhli. S Daliborem jsem testoval ve většinou dvojčlenném týmu náboj, takže vím, že pythagorovu větu bezpečně zná. Jediné vysvětlení které mám je ranní krize, málo energetických nápojů a neorganizované spaní. Tipoval jsem, že se každou chvíli objeví Spící Volové a Točená zmrzlina, ale Vlhká jáma se úkrokem stranou z ranní krize dostala (neuvěřitelné, co vše pan google ví).

Po příchodu Vlhké jámy máme co diskutovat (9 jede z Ohrady na Jindřišskou 12 minut, zatímco 207 na Náměstí Míru 11, já běžel dýl nakonec, on měl navíc přestup). Při vyhlášení vítězů cítím, že stravovací režim nebyl optimální, ale potlesk si moc užíváme. Domů se dostávám někdy kolem půl páté. Rychle osprchovat a na skoro dvě hoďky vyspat a na tanenční vystoupení - mám i druhou dceru. Díky všem ostatním v týmu, ale i všem orgům (většina jich byla mými studenty).

Kvituji, že JC byl v příběhu zmíněn, ale nevychází z toho příliš pozitivně … Opravte to. Hroch.

Za sebestřednost v návalu euforie se omlouvám (a těším se na Motýľí reportáž), přece jen je to naše první vítězství.

P.S.: Jefferova verze událostí je zde.

P.P.S.: Mám pocit, že Jeffer i Bingo by prošli i samostatně, přinejmenším na matfyzáckých šifrách. Janka je třešnička na dortu o jejíž nezastupitelnosti jsem přesvědčen. Drží se stranou, o zadání se s námi nepere, tiše nás sleduje a dokáže neuvěřitelně interpretovat ostatními získané mezivýsledky. Bez ní bychom možná (kdo ví) trávili dlouhé hodiny na třináctce a vše by bylo úplně jinak. Vpodstatě jsme měli v mužské části naprostou zastupitelnost, což nám umožnilo ušetřit „síly“ a já jsem klidně mohl odbíhat pro nápovědy ne proto, že bychom nevěděli, ale proto, že jsem se mohl spolehnout, že to daj beze mne a kdyby tam přece jen byl zapeklitý krok, tak o tom budeme vědět.

Myslím, že především tahle odpočatost vedla k přesnému rýsování na šestnácté šifře, ale i k systematickému vyřešení osmnáctky. Na většině šifrovaček jsme nad ránem odpadávali my, tentokrát to postihlo soupeře.

Ještě jsem neupozornil na ex-post objevené chyby: Nikdo neupozornil na to, že se budou objevovat nápovědy (jak na startu, tak na vláčcích) nebo jsem toto upozornění přehlídnul. Na startu bychom nebrali nápovědy v pořadí 1, 2, … , 6 ale 10, 9, … 5, na vláčcích bych mobilu věnoval větší pozornost.

U hobitů jsem překlad z prstů na písmena dělal sám (asi jsme už byli dost unaveni a moje chybovost byla tak velká, že mne radši všichni kontrolovali, než aby část začala protisměrně).