Tom se se Zvířátky dohodl, že bychom si mohli zopakovat složení týmu, které uvedlo Zvířátka do šifrovaček (ale Pavel po zlomenině pajdal a tak ho nahradil Mirek). Uvítal jsem to, alespoň nebudeme muset řešit, jestli zase Zvířátka dopadnou lépe než my. Přípravu jsme nějak moc nepřeháněli a sešli jsme se až na startu.
15.00 Vítejte na startu
S Tomem jsme vyzvedli startovací obálku, u píchavky nám Síba před nosem vybral poslední pivo. Obešli jsme si alespoň houbičky a nafasovali Tamaru, než se celý tým sešel. Po rozbalení obálky jsme zmatení. Máme řešit nějaké stegano, abychom našli správného partnera pro Tamaru? Zeptáme se u jedné houbičky postupně na 4 jména, a zjistíme, že u ní je Jonáš, ale ne pro Tamaru. Nezdá se nám fér ptát se postupně na všechna jména a tak koukáme dál do inzerátů. Jsou psané italikou, takže se textem jen bavíme, ale nehledáme v něm šifru. Šmudla si všímá genetické informace. Přesuneme se k další houbě a tam sídlí nějaká jména na A, ale Tamaru nechtějí. U Píchavky jsou samá jména na P. Odbíhám od týmu s tím, že to vypadá, že partneři jsou u hub v abecedních intervalech. U smrže potvrzuji týmu konec abecedy a jdu mapovat intervaly ostatních hub. O dvě houby dál mi k Tamaře přidělí Filipa. Tým mezitím k žádné teorii nedospěl. (Součet písmen Tamary neodpovídal žádnému věku a genetiku nesčítali. Nukleové báze jsme sice zkoušeli sčítat, ale ne ty, co byly na pivu, nýbrž duály k nim.) Co dál s naším párem? Zkoušíme duály ke genetické informaci, ale nic nevychází. Po mnoha pokusech nakonec Mirek odhalí součet ODBOJ, který orgové odmění informací o dalším stanovišti - před tím je Tom a Robert kontaktovali marně. Zkoušel jsem metodu biče a cukru (nejdřív jsem jim vyhrožoval, poté jsem se převlékl za kamaráda), nic nezabralo.
Po čase si všímáme nápovědy:
Ještě nemáte partnera? Vybírejte podle věku. Nápovědu najdete v dolních inzerátech.
Zásadně při šifrovačkách nemapuju. Spíš se snažím jít s týmem. V tomto případě to ale nešlo. Mirek s Robertem nasadili rychlou chůzi, Tom se Šmudlou se rozběhli opačným směrem na tramvaj. Přistoupil jsem do tramvaje a na další zastávce vystoupil. Tom se Šmudlou vystoupit nestihli a jeli někam za roh, takže jsem pokračoval s Robertem a Mirkem. Ti se u Palmovky rozdělili. Pokračoval jsem s Robertem a došli jsme k hřišti. Zbytek týmu nám volal, že jsme u nesprávného.
16.49 Stanoviště: Jste tu 28.
Se šifrou se chceme přemístit do hospody, odcházíme, po pár metrech zjišťuju, že jsem zase jen se Zvířátky. Pak se dovolá Tom, že seděj v číně. Vracíme se za nima. Objednáme si polívku a pití a můžeme luštit. Mirek upozorňuje na časté použití druhé. Já, že by se tam hodila světová či mezinárodní. Mezinárodní se nám ale vždy podařilo nahradit světovou a Mirek našel správnou ulici na mapě. Rychle jsem zaplatil a pomalu jsme odešli hledat čápa.
17.28 Stanoviště: Jste tu 23.
Fotodokumentace k letošní poTrati je trochu jiná. Stejně jako je trochu jiná celá tato hra. Ani jedna z fotek neukazuje náš tým při luštění nebo při postupu hrou, ale tak nějak dokumentuje samotnou hru. První fotografie se vztahuje k počátečním dětským šifrám. Odhadujeme, že velkou inspirací pro Startovní šifru (seznámení), Povídání o čápovi (očekávání potomka), Čitelný text (porod) či Lahvičky (péče o novorozence) vychází z přímé zkušenosti čerstvé maminky - organizátorky Lídy. Přiložená fotka však není ze startu (kde jsme ji potkali poprvé) ani z jedničky (kde vydávala šifru), ale z jejího rodiště při náhodném předloňském setkání u obce Modrá na Slovácku (spolu s manželem, ještě bez potomka).
U komína vyzvedáváme text, který s trochou potíží dokážeme číst. Chvíli nám trvá, než nám dojde, o jaké transformace jde. V některých částech textu jsme zmatení. Je to způsobeno tím, že tentýž znak kóduje různá písmena. Vydáme se na cestu, bohužel nám před nosem ujede jednička. Dočítáme text a dozvídáme se, že máme prozradit tajný kód ukrytý v textu. Mirek už dávno chce zapisovat použité transformace a to, že se v textu vyskytuje ODBOJ, nás nemůže zmást. Já s Tomem a se Šmudlou dobíháme autobus, Mirek s Robertem dolušťujou morseovku odzadu, já v autobusu od druhého řádku. Porodní bábu nám telefonují ještě než vystoupíme z autobusu. Porodíme Šmudlu a na cestě k hlavní ulici se potkáme se Zvířátky. Později zjišťujeme že Robert nejspíš během přesunu někde zapomněl židličku. Smutný příběh, silná citová vazba:( Tak tak. I já budu s láskou vzpomínat, jak jsem si ji od vás jakožto od cizího týmu půjčil (čti “sebral Pavlovi”) na Studně u vysílače.
18.43 Stanoviště: Jste tu 16.
Mirek po cestě čte zadání a nedovolí nám vejít do hospody, že ty redundantní pleonasmy z toho trčí. Dávám mu za pravdu, jen ho opravuju, s ohledem na pleonasmus Brno-venkov. Opakující se písmenko v tajence nás utvrdí v Pragocentrické interpretaci.
19.10 Stanoviště: Jste tu 13.
Mirek opět odmítá zajít do hospody. Souhlasím s tím, že je to na stojáka, když hned vidíme řazení A-W a tři vlastnosti se třemi hodnotami. První pokusy přečíst trojkovku/polský kříž nevycházejí. Jdeme na zahrádku před hospodu. Po druhé rundě pití stále nic nevychází. Přesouváme se do hospody a jíme. Zkoušíme na frekvenčce snad všechna možná řazení se snahou vyhnout se jak Q, tak CH. Vyslovujeme teorie o Trojské šifře v Trojské ulici. Mirek nacházi on-line python a ze svého tabletu programuje postupné vyzkoušení všech možných permutací vlastností. Šmudla s Robertem vyslovují teorii, že chybějící X, Y, Z odpovídá tomu, že se může jednat o posun o nejvýš 3. Zapisují si zelené lahvičky (nejspíš proto, že jsou dobře seřaditelné), chystají se zjišťovat, co je nejlepší přičíst. Ptám se, jak získali Hercovka. Mirek už to nedoprogramuje, zaplatíme a vyrazíme. Opět opuštění hospody trvá neskutečně dlouho. Zase se přesouváme rozděleně. Se zbytkem týmu se potkám až na zasatávce autobusu.
22.19 Stanoviště: Jste tu 21.
Trvá nám to neskutečně dlouho, než se dostaví správný nápad. Na pojmenovávání smeček přijdou Zvířátka. Pak už jen rychle přečíst a vyrazit. Řády ve velikosti smeček nám připadají přesné, tak se v řešení již nesnažíme nic dalšího hledat. SKON i přes googlování nedává přesnou polohu, ale Mirek při přesunu (už jsme zase rozkouskovaní) přichází na S KON.
23.25 Stanoviště: Jste tu 21.
Luštíme bez Šmudly, který se teprve přesouvá. Odhalujeme názvy předmětů, a gramatické chyby TROJA. Západní konec nám nepřipadá jako příliš přesné určení místa. Přichází Šmudla, nacházíme tělocvik. Kontrolujeme rýmy, hledáme dál. Pak si všímám další chyby a vychází nám TROJKA. Robert chce najít chybu generující S a to se mu daří. Hurá jdeme dál na Trojskou. Nejdříve ale utíkáme do kopce, aby nám tentokrát autobus neujel.
0.23 Stanoviště: Jste tu 18.
Všímáme si fleků, poměrně rychle taky toho, že jména obrázků často tvoří přesmyčky a jsou šestipísmenná. Až později přejmenovánáme tak, abychom si vždy vystačili se stejnou osmicí písmen. Protínající se obrázky začínají stejným písmenem. OK bude to semafor z chybějících písmen. Kde je A a kde E poznáváme podle tvaru fleku. Interpretací USEDMÉHO se příliš nezabýváme. Chceme jít k jedinému koni v Tróji, o kterém víme. Googlujeme snad všichni. Po cestě ověřuju, že některá písmenka by se takto kódovala špatně a sedmička může kódovat Prahu 7, když už nešlo napsat přesnější tajenku. Robert má alternativní interpretaci USEDlost MÉHO, proč ale mého? Protože šifra byla v ulici Trojská.
1.14 Stanoviště: Jste tu 15.
Další fotografie odkazuje na „trojské“ šifry. Už Lahvičky nám připadaly jako trojan a následný pohyb po Troji, včetně velmi zajímavých řešení spojených s Trojou nás utvrdily v silném motivu jménem TROJA. Tak jsme si aspoň vyfotili tramvajový most do Troje (když už chybí Trojská lávka).
Odmítáme luštit u řeky, chceme odejít kousek od ní, ať jsme v teple. Dojdeme (rozděleně) až pod nový most. Tam zkontrolujeme, že máme puntíky osmi barev, které krásně sedí na základní barvy z pomůcek. Naznačuju, že by bylo hezké, kdyby to byla binárka kódující tři bity v jenom ze dvou brailových sloupečků. Puntíky by tomu krásně odpovídaly. Bílé puntíky jasně určují co je černá a co bílá, už jen pořadí puntíků. První vyzkoušené je tentokrát správné. Legrační je, že s Robertem používáme doplněk barev subtraktivního míchání (CMYK), zatímco Tom s Mirkem jsou rychlejší s obyčejným aditivním (RGB).
Opět se při přesunu Šmudla oddělí.
2.39 Stanoviště: Jste tu 18.
Přicházíme k nonstopu, který právě opouští Síba. Jeho tým následuje a uvolňuje nám stoleček k luštění. Mirek doběhne pro zadání.
Je čas, kdy chodím spát. Naznačuji týmu, že mne má zbudit za dvacet minut, ale nejspíš ani neusnu (na chvíli přece jen). Kruh s RE odhalují poměrně brzy. Tom má pro mne monster. OK, hledáme předpony tak dlouho, dokud nepokryjeme všechna slova. Nelíbí se nám diaprojektor deformující DIAkruh. Jiných chyb si moc nevšímáme. Mirek se rozhodne překreslit kružnice pořádně. Vytahuje nedoporučené kružítko. Místo toho, aby konstruoval osy úseček s neurčitými konci, hledá střed kružnice experimentálně tak, že protíná správná slova a neprochází nesprávnými. Jde mu to, jen kružnice s předponou FOTO nejde nakreslit tak, aby neprotínala špatná slova. Tuto kružnici nepotřebujeme FOTOGRAF je lepší než FOTOBOX (navíc ta fotomapa), místo ní použijeme INFO. Vyhazují nás z nonstopu, že aspoň na hodinku, aby mohli uklidit.
Přesouváme se na matfyz. Tam postupně všichni na střídačku uléhají.
Na matfyzu nejen občas uléháme, ale máme tam také toalety (na rozdíl od nonstopáče na Letné). A při jejich návštěvě se naskýtají netradiční pohledy Hradčany.
Chci tam najít něco, co tam není napsané. Líbí se mi sufix LOG, ale nejsem si jist, zda je to vhodné slovo. Napadá mne GRAM. Sděluji pozorování probuzeným. Pak nacházím i VIZI a kreslím tři kružnice, na nichž leží středy předponových kruhů. Nevychází to přesně, tolerance středů malých prefixových kruhů je velká. Nejsme schopni najít společný sufix pro poslední kruh. METRIE/METR se mi nelíbí, Mirek přichází s tím, že k tomu dobře pasuje AUDIO. Kreslím kružnici opsanou třem novým středům.
Zkoušíme zadat AUDIO jako heslo, ale systém nás ubezpečuje, že od nás žádné heslo nechce. Vysíláme posla k rotundě Longina, která s AUDIO nějak souvisí. Druhý běžec běží ještě k jedné rotundě. Nepamatuju si proč.
Tady je fotka té druhé rotundy. Nachází se v parku na Petynce. Důvodů pro její návštěvu bylo více. Kromě ranního rozpohybování to bylo spojení s jednou z mála rotund v parku nedaleko od Hradčanské. Tomu parku jako středu kružnice ze tří slov bylo možné věřit celkem spolehlivě. Po cestě se dalo přemýšlet, jak by mohla souviset Petynka nebo Vincentinum se slovy GRAM, VIZE a něčím třetím, co jsme se snažili vytřískat (z čehož nakonec vyšlo CENTRUM). Po cestě se dá vymyslet leccos - třeba z prvních písmen Vize a Gramu jsou iniciály Van Gogha (aneb: když víte, co hledat, vždy to najdete) a máme tady Vincenta :-).
Na žádost Roberta ukazuju, kde by měl zhruba být střed té kružnice opsané (přišlo mi to jako logické řešení). Vychází to někam mezi park a článek. Pokud to dořešíme, bude to nejdelší překonaný zásek. Už to trvá nějakých 9 hodin. Když už není šance stihnout vyzvednout další šifru, shodneme se na kapitulaci. Chci se podívat do cíle a být tam včas.
11.26 Děkujeme vám za účast ve hře. Mrzí nás, že jste ji vzdali. Cíl se nachází v DDM Ulita, Na Balkáně 2866/17a. Přijďte se podívat.
S Robertem se přesouváme do cíle. Při přesunu potkáváme nejméně neúspěšný tým. Říkáme jim, že jsme skončili na devítce. Ptají se, zda chceme prozradit řešení. Říkáme, že klidně a ukazujeme kam až jsme došli. Ukazujeme berevně označené předpony podle toho na který sufixový kruh patří. Říkají, že už jsme měli jen nakreslit kruh opsaný příponovým středům. Ukazujeme jim ho. ... No jo, ale měl mít střed ve slově park a procházet slovy začínajícími na M, A, R, I, E, T, E, R, E, Z, I, E. Hmm, náš střed byl jinde a kruh protínal pouze slova Gen, Vačka a Edice.
Později se jak Tomáš, tak Mirek přiznávají, že se jim slovo park líbilo jako část řešení šifry (taky jsem měl podezření). Jen na to nahlas příliš neupozorňovali (a já jsem myslel, že je to už jasné, když to vyšlo blízko středu těch tří nově vzniklých slov, a proto jsem šel k nejbližší rotundě v parku). Když je někomu něco jasné, měl by se podělit s méně chápavými. Vypadá to, že jedinej nechápavej jsem byl já. Zapíchnout kružítko do parku místo pokusů o upřesnění rýsování by nás možná vysvobodilo.
Věřím tomu, že mít třetí zadání hledali bychom středy kružnic na základě os úseček se středy ve středu slov. I když ten střed slov měl několik interpretací, nejspíš by šlo ověřit, která z nich definuje jediný střed kružnice. Zadání s křížky navádějícími na přesné rýsování by se mi líbilo mnohem víc. Škoda, mohli jsme si prohlídnout ještě několik hezkých šifer.
Zapsal Vladan
Okomentovali Robert, Mirek, Tom a Vladan.