Svíčky 2007

Tým OPRAVTE TO

24. – 25. 8. 2007

Účastníci: Vladan, Tomáš, Ondra K., Přemek

Tato reportáž je pro náš tým mimořádná hned z několika pohledů:

-nezapsal ji Vladan (ale Tomáš),

-neobsahuje fotky ani návody k řešení šifer,

-zachycuje první ukončení hry našeho týmu před vypršením časového limitu pro hru (a bohužel opět to nebylo díky dosažení cíle).

Ale jinak si můžete vychutnat náš neúspěšný boj S VÍČKY, které se nám v průběhu hry všem postupně zavíraly.

BEZVÍČEK

Naše letošní účast na Svíčkách začala mojí neuváženou odpovědí na Vladanův e-mail ze dne 9. června 2007. Naše korespondence byla asi takováto:

Vladan: Budeme se letos hlasit na svicky? Pokud ano, zbyva uz pouze asi 1/4 volnych slotu.

Tomáš: Je to vyzva. Budu to vedet az po navratu z dovolene. Tj. na konci tydne.

9.6.

Vladan: Za tyden zacina internetova cast ... tak jestli se do toho mam poustet ...

Tomáš: Prihlas to!

Teprve následně vyšlo najevo, k čemu jsem se to zavázal. Když kdosi psal o nutnosti regulace podobných her zákonem, měl naprostou pravdu. Škody vznikající únikem nejlepších mozků (tím nutně nemyslím ten svůj) do nějakých internetových částí šifrovaček jsou nedozírné. Když už píši o nutnosti regulace, myslím, že by to mělo být minimálně na úrovni EU, aby se z toho nemohla vykrucovat HALUZná organizácia.

Popravdě řečeno, většinu řešení Bezvíček stejně zpracoval Vladan za mojí minimální asistence. Získali jsme 8 bodů, což není tak špatný výsledek. Trochu křivdy cítím jen z úlohy Zde jsem, kdy jsem spolehlivě identifikoval lva a jenom jsem hledal jeho umístění do Brna (kde jsem byl v posledních letech jen na Dnem a Tmou) a prakticky všechny indicie ukazovaly na ZOO. Doufám, že se někdy dozvím, co měla znamenat nápověda „Brno 9“, která mi potvrdila Bystrc. Takto vypadáme jako dost velcí haluzáci, protože máme 4 chybné odpovědi. Přitom jsme nehaluzili ani u jiných úloh: Vladan: Na konci bezvíčku jsme přece jen několik odpovědí tipli ... tam, kde pravděpodobnost, že se trefíme nebyla nulová

u Hodinářského tajemství jsme zadali nulový čas i s vědomím dnes již málo vídaného výrobního nastavení,

–U Jedové Chýše jsme jen pokračovali v posloupnosti fyziků různých národností (Vladan: po ose napětí-proud-vodiče-setrvačnost-frekvence->indukce),

–u Českých památek jsme zadali jedinou světovou stranu, ze které nebyly památky foceny.

V průběhu července jsme ke spolupráci přibrali Ondru Kučeru a několik dní před startem se k nám připojil Přéma „student“ Nos, čímž jsme utvořili kvarteto spojené s hrou OSUD (jeden Org, jeden tester, jeden bývalý Org a jeden hráč).

Cesta ze Zlína na Jičínskou fázi BEZVÍČEK se mi poněkud protáhla. Kluci to stihli včas, a tak luštili deset úloh sami. Avšak celkem bezúspěšně. Tedy alespoň co do počtu získaných cenných bodů. Jinak si myslím, že se kluci činili a třeba Dvacetikoruny už měli prakticky na papíře. Když jsem hned po příjezdu nutil ostatní k návštěvě restaurace, protože jsem měl hlad, neustále chtěli luštit. Jak se ukázalo později, zvolil jsem moudřejší postup, když jsem se uchýlil na oběd a doplnil potřebné tekutiny a stravu. Vladan: nechtěl jsem programovat, říkal jsem si, občasné nahlédnutí do slovníku by mohlo stačit. Když jsem se rozhodnul LOVE naprogramovat, notebook hlásil posledních 10minut baterky (měl bych si nějakou lepší baterku obstarat...). Rychle jsem k udělal výpis slov patternu 'ABCDEFGHIJKLM' i s jim korespondujícími slovy. Zdálo se mi efektivnější těch cca 30 slov prohlédnout manuálně, než kontrolovat programově, zda jsou to smysluplná slova. Bohužel baterky nám moc času na prohlédnutí výsledku nedaly a zdálo se, že hledáme MODRYBAGER místo jednoho slova. Se znalostí toho, že odpověď je skutečně jednoslovná to bylo na 5 minut programování ... Pokud by naším cílem bylo vyluštit jednu šifru bezvíčku, možná bychom to dali. Místo toho jsme jich rozpracovali několik, ale žádná se neukázala být dostatečně jednoduchou.

SVÍČKY

Kluci odevzdali JF Bezvíček a následně vyzvedli první šifru. Ondra s Přemkem ještě zavezli jedno auto strategicky do Jičína.

1. šifra – Číselné řady 14:00?-14:43-14:55

Vladan:e jsem viděl hned, pak nic. Poslali jsme Přemka s Ondrou přeparkovat jedno z našich 3 aut do Jičína. Vladan přiběhl za mnou a sedli jsme si na luštění do restaurace. Louskli jsme dvě číselné řadyVladan: Google louskl druhou, která stále ještě souvisela s čísly. Stejně jsme ale při obědě strávili příjemných 40 minut. Vladan pak odběhl k orgům a já jsme se rozloučil se ženou, která mně dosud doprovázela. Vladan přinesl pět papírků. Už jsme se opět hrnuli do hospůdky, když jsme zjistili, že řešení až tak komplikované nebude. Vyrážíme po žluté. Ondra s Přemkem nás doběhnou.

2. šifra – Národnosti 15:18-15:56(nedoluštěno)

Po cestě jsem se zakecal s jedním sympatickým týmem a řešili jsme výstup na nejvyšší horu Španělska – Pico del Teide. Kdyby mne Vladan nepopoháněl, možná bychom louskli druhou šifru i bez zadání, protože Španělsko z prvního obrázku už jsme měli.

Po vyzvednutí zadání posíláme Přemka pro nápovědu. Na princip přicházíme poměrně brzy. V ručně psaných poznámkách si sestavuji jména a příjmení pod sebe. Měním kupříkladu dvě LL u Španěla na J, ale to se ukazuje jako nepodstatné. Bohužel také měním vzhled jiných písmen, což je mnohem podstatnější. Ještě než se Přemek vrátí z mise pro nápovědu, máme „NOVOSVETS“ a vyrážíme. Po cestě hodláme vyčíst slovo „nadjezd“, ale v mých škrábancích to kluci nenajdou, přestože četli všechno tam i pozpátku. Já už ale běžím napřed a vyzvedávám oříšky a následně je poučuji, že to co četli jako „R“ bylo „K“ a že nakonec měl vyjít „viadukt“. To je tak, když někomu chybí představivost :-) . Vladan i Ondra mně uklidňují, že jsou taky disgrafici.Vladan: je to tragédie, když jsem na nejpečlivějšího člena týmu jmenován já.

3. šifra – Tři oříšky pro hladovce 16:20-16:40

Ze zkušenosti s pišingrem na prvním ročníku Osudu, kdy jsem málem snědl řešení, se opatrně vrhám do konzumace prvního oříšku. Nebyl však moc dobrý a nic v něm nebylo. Tak jsem počkal na zbytek týmu. Poskládáme slovo „OŘECH“ a Vladan hned upozorňuje, že je to v jednotném čísle a oříšky jsou přitom tři. Takže louskáme další oříšek, kde už je napsán další postup. Přemek se mezitím nabízí, že si svou nevděčnou roli chodiče pro nápovědy zopakuje a nasedá do vláčku vstříc cenným bodům.

4. šifra – Permutace 17:04-18:05(nápověda)-20:30(řešení)

Cestou do kopce poprvé potkáváme Chlýftým a úplně mimo hru si moc pěkně pokecáme. Za tu noc jsme se takto potkali nejmíň třikrát. Inu  - vypadá to, že jsme si s konkurenčním týmem padli docela dobře do noty.

Se samotným řešením této šifry to bylo podstatně horší. Využití notebooku se ukázalo jako nesprávné. Trochu pomohl k potvrzení frekvenční analýzy, ale jinak spíš sváděl mimo. Na konci zprávy jsme pořád viděli „...RA JIH“.

Po dvou hodinách ověřujeme, že Přemek získal tři body a nechceme je nechat zahálet. Tak voláme o nápovědu. Hodinku ještě bloumáme nad nápovědou, netušíce, že krokem je myšleno prosté přeskupení písmen. Chceme si ještě užít světla, a tak voláme pro další postup. Jako výhodu bereme, že díky použité nápovědě je záchrana levnější.

Po zjištění řešení hodnotíme šifru i přes zákys pozitivně. Tady se nám fakt nezadařilo.Vladan: Naprosto nechápu, proč jsme stejně jako loni ignorovali sirky. Pouze 3 články jsme dokázali jakž takž zařadit. Zbývající články měly být při zákysu nad jakoukoli šifrou znovu a znovu analyzovány. Jasnou indicii, že pořadí je vždy nejvýš do délky dosud zpracované posloupnosti jsme měli asi po 5ti minutách a nic. Únava z bezvíček dolehla.

5. šifra – Drahý nákup

Voláme Přemkovi do Lomnice nad Popelkou, ať s návratem k nám až tak nespěchá, dokud nezjistíme, kde bude nápověda.Vladan: Už jsem se přiznal, že to souviselo s protisměrnými chodci. A skutečně – směřujeme ho při posledních paprscích slunce na sjezdovku kopce Tábor pro nápovědu. Vyzvedávám šifru na kopci a jdu zpátky k ostatním do Kyjí. Množství polehávajících týmů dává tušit, že si řešení budeme muset vysedět. A tak si v klidu provádíme první nutné kroky:

-přepisujeme text z CD (kromě spousty balastu si zvýrazňujeme i SVÍČKY s alternativou S VÍČKY),

-přepisujeme položky nákupu do notebooku (hlavně ceny a hmotnosti),

-všímáme si podivného DPH,

-zaškrtáváme měsíc staré datum,

-vybíráme pravítko a míč jako věci skutečně potřebné ke hře,

-díváme se na neceločíselné ceny a ceny které se jasně liší od skutečných cen (podle Sirek můžeme něco reklamovat),

-sestavujeme dvojice podobných komodit,

-hledáme oddělovače pro morseovku.

Přéma zavolal s nápovědou a mmsknul nám obrázek dvou svíček. Jedna svíčka bez víčka a druhá s víčkem. Pěkné. Ukazuje nám to aspoň kousek cesty. Nebo spíš vylučujeme slepé uličky. Přestáváme tak označovat věci s 5% a s 19% DPH a více se zaměřujeme na výběr věcí s víčkem a bez víčka. Tím na dlouho končíme. Přichází Přemek konečně si užít jedné šifry. Vladanova víčka se stávají součástí hry a klesají. Nevíme, jestli máme Vladana zahrnout do nákupu jako komoditu s víčky vedle mrkací panny Zuzany. Vladan:Mám hnusný zvyk, že po oznámení klíčové indicie nechávám tým luštit a usínám. Chvíli se věnuju pozorování krásné noční oblohy.

Trochu nás uklidňuje, že rozložení okololežících týmů je nadlouho stabilní. Pojednou se však vedlejší tým začíná balit. To probudilo Vladana k nebývalé aktivitě – podíval se a řekl – „Já tam vidím slovo KRIZOVATKA“. I přes chybné odhady některých „víčkových“ položek máme brzy řešení.

Samotná šifra má super nápad a pěkně zapadá do hry. Realizaci ale hodně kazí to množství balastu. A brát discman jenom kvůli těm kecům bylo zbytečné. Očekával jsem, že ho ještě použijeme, ale marně.¨ Vladan: Tomáš říká svému notebooku discman. Bál jsem se, že stihne baterky vybít příliš rychle...naštěstí trošku šťávy zbylo na přesmyčky, začali bychom je ale asi dělat dříve a možná by Přemek nemusel pro nápovědu...

6. šifra – Vojáci a šutry 0:15-?

Mnohahodinovou ztrátu už nehoníme, tak si v klidu kráčíme přes Doubravu do Zámezí. Uprostřed noci vyzvedáváme šifru s bagetou někde v polovině startovního pole (asi 27.). Přemka stále neomrzelo chodit pro nápovědy, tak se jako nejzdatnější člen vydává na kopec Železný. My jsme zatím zaujali místo vedle oblíbených Chlýftýmů, kteří už tady nějakou hodinu polehávají a sdělují nám, že jsme před chvílí propásli odchod Albertů. Ti si prý šifru moc pochvalovali. Vladan:No vida bageta, byl jsem tak zaměstnán zkoumáním barevných přesmyček, že jsem její přítomnost vůbec nezaregistroval. Nikdy neignoruj to, co dostaneš od orgů!!

U této šifry jsme si krásně užili kolektivní spolupráce. Každý krok do sebe hezky zapadal a výsledek byl v rozumné době na světě. Chlýftýmové očividně vědí, kam jít, ale ne a ne tam ten Pruský pomník rozumně narvat. Naše šeptání bylo zbytečné, protože vojenské a minerální přesmyčky měli hotové už před naším příchodem.

7. šifra – Vazby ?

Na sedmičce je cekem pusto. Nevíme, jestli to máme připisovat tomu, že místo dávné bitvy ostatní vypudilo nebo jde o průchoďák. Ukazuje se, že blíže pravdě je druhá možnost. Opět si užíváme kolektivní práci. I bez odhalení závislosti v 6. a 7. sloupci máme brzy řešení. Tady se uplatňují především Ondrovy jazykové schopnosti. Stále však čekáme, kdy plnohodnotně uplatníme jeho plynnou znalost čínštiny. Jdeme na Bradu.Vladan: Tajenku jsme vyluštili bez pochopení všech vazeb, kalendář jsme nepoužili.

8. šifra – Notová osnova 4:35-cca 4:50

Po vyzvednutí si přepisujeme zadání na několik papírů a snažíme se přemoci šifru hrubou silou. Rozvíjíme abecedu nahoru i dolů, dopředu i pozpátku. Pak si kdosi všiml (já bohužel ne) pěti řádek. Vladan:vzhledem k tomu, že Ondra ani Přemek se o luštění substituční šifry ani nepokoušeli, zbylo to zase na mne, naštěstí to nebylo těžké. Doplnění posunu o názvy not z příslušných řádek už bylo hračkou.

Cestou dolů prošli kolem nás asi tři jednotlivci. Nemohli jsme si nevšimnout, že nejspíš pádí pro nápovědu. Ale my jsme kráčeli dál. Ani ne z morálních důvodů, jako spíš proto, že jsme doufali, že teď to opět louskneme bez nápovědy a ušetříme Přemkovy síly.

9. šifra - Slepci ?

Šachy i go jsme předběžně zanalyzovali a usoudili, že nápověda by mohla pomoci. Přemek už byl ale vysílen běháním po nápovědách a také Ondra zaujal polohu ležmo. Pro nápovědu šel Vladan. Já jsem zatím zkoušel něco vykoumat. Spíš jsem se ale zabýval zajímavou šachovou pozicí, kdy bílý získá v několika tazích výhodu pěšce. Tak jakápak remíza popisovaná v Sirkách? Naopak u go nebyl jasný počet kamenů, se kterými disponují soupeři, tak jsem hledal, jak dospět k drtivému vítězství bílého a zisku Jičína. Vladan:Go a šachy jsem měl překresleny do jednoho gobanu po 2 minutách, bohužel tým byl mrtev. To že jsem se já vydal pro nápovědu byla jasná chyba, nikdo ale neprotestoval. Jsem přesvědčen, že po odMMSkování Bílé s Hůlkou bych tu úlohu vyřešil do příchodu běžce. Bohužel nejsem schopen chodit a zároveň luštit... Pochopení toho, že pisatel do sirek je Žizka by cestu pro nápovědu eliminovalo.

Při východu slunce jsem usoudil, že kraťasy už nejsou dostatečným oděvem. S náhlým přívalem tepla se dostavil útlum a také si lehám vedle spících kamarádů. Přemýšlíme, přemýšlíme ... a v tu chvíli nás vyruší Vladan. To už jsme byli všichni kousíček od řešení. Vladan volá, že v nápovědě jsou dvě postavy. Z nich jedna je Lucie Bílá a druhá je nějaký zpěvák. Vladan:Poslal jsem MMS a myslel, že jde o Bártu, Lucie-ulice...

Výborně! To krásně směřuje na nedaleké rozcestí Bílý Mlýn. Slovo Bílý máme hned: na tahu je bílý a Bílá je i v nápovědě a bílý nakonec drtivě vyhraje. A ten Mlýn dáme dohromady z toho chlapa a go. Protože ten mlýn ne a ne vytlouct, sedíme tam ještě dlouho po Vladanově příchodu. Zkoušíme nějaký muzikál – co dělá Dracula? Zkoušíme žravé šachy, ale nic.

S příchodem nového dne vyrážíme k Bílému Mlýnu. Po cestě nám všechno docvakne – Bílá + Hůlka – slepec. Vše si dáváme dohromady i z dalších indicií – jasně: Braillovo písmo. To už nás předbíhá Chlýftým. My se posadíme na lavičku a dolušťujeme. Snažíme se dát slepecky Čeřovku (s háčky i bez háčků). Nějak to nejde.Vladan: Nevím proč jsem se k společnému nákresu již nevracel. Snažil jsem se číst Braila jak ze šachů tak z go, pořád nebylo jasné, jak do 9x9 zapasovat smysluplně 3x2, navíc s obsazenou vrchní řadou. Věděli jsme, že hledáme 10 písmen, znali jsme tajenku ... zase to bylo naprosto ložený, ale únava nám nedovolila přemýšlet.

Kluci mezitím nevydrželi a doběhli pro desítku.

10. šifra - Sud (cca 9:00)

Desítku už neluštíme. Víme, že musíme dotáhnout slepecké písmo a přitom jsme si vyzvedli sudovou hříčku. Poprvé v historii týmu ukončujeme hru předčasně a jdeme k autu. Zbylo nám devět bodů. Teoreticky bychom mohli někoho poslat pro další tři bodíky. Ale je to kdesi mimo mapu, už se moc nechceme dělit a zase tolik času není. Po cestě se ještě ze setrvačnosti ptáme nějaké kolemjdoucí na cokoli židovského ve městě (kvůli možnému odkazu na obřízku za sudové šifry), ale spíš už bilancujeme.

Závěr

Autem jsme si zajeli ještě do cíle, kde už byly tři týmy a překvapivě si vítězství vychutnaly Prahory. Očividně máme co dohánět, i když rozdíl třídy je fakt znát. Po cestě zpátky v hospodě jsem si doluštil devítku a konstatoval, že jsme byli fakt slepí.

Reálně jsme odhadli, že v případě našeho pokračování (mimo hru) bychom dospěli v časovém limitu nejspíš na 13 šifru. Do cíle však v žádném případě. I přes náš relativní neúspěch hodnotíme hru pozitivně. Orgům díky za hru. Vladanovi, Přemkovi a Ondrovi za spolupráci. A třem úspěšným týmům gratulujeme. Vladan: Mám pocit, že na té lavičce pod Čeřovkou mi blesklo hlavou, že dojet těch 120km autem domů bude už dost těžký. Věřím, že bez této obavy bych se ještě hecnul, kam až bychom došli ale netroufám odhadovat. Jediné co je jasné, je že hru bychom úspěšně nedokončili. Sud je otázkou náhody 11 byla lehká, 12 nejspíš jedině s nápovědou, 13 po nápovědě, 5 bodů na tajné heslo. Hrnečku vař netuším, schovaná písmenka při únavě, kdy člověk kouká se zavřenými víčky ... netuším. Závěrečné heslo bez nápověd bychom ale luštili mnoho hodin ...

Vladan: Největší poučení - neplánuj dopravu tak, abys musel z noční šifrovačky cestou domů řídit. Na šifrovačky s pomocným textem se dopravuj radši hromadnou dopravou a vklídku se s tímto textem pořádně seznam. Co nepochopíš, k tomu se při hře pořád vracej.