Svíčky BYG - Reportáž týmu „Opravte to“:

Sepsal Vladan, doplnil Tom.

Po Bedně

(odstavec není určen pro slabší nátury) Neznalost počítání v "Z" kové soustavě mne vedla k tomu, že jsem upravil šifrovací pomůcku o malou násobilku. Ta by se kromě obdélníků na Bedně hodila i na mřížky v 007. Z-ková soustava má své výhody, ale i své nevýhody. Jako nulový prvek slouží   zatímco jako jednotkový prvek AZ. Při sledování pouze poslední cifry slouží ZZ jako nulový prvek. Platí totiž x × ZZ = yZZ, kde y+AZ=x. Většina číselných soustav cifru pro nulový prvek obsahuje, ale obdobné chování můžeme sledovat i u soustavy telefonních čísel, kde z doby pulsní volby zůstává jako nejvyšší číslice 0 (odpovídající J impulsům). Pokud tomu nerozumíte, nic si z toho nedělejte. Pokud tomu rozumíte, patříte buď na Vladanův seminář nebo do cvokárny (ne nutně exkluzivně).

Bezvíček

Na Bezvíček se nám letos nepodařilo příliš času najít. Vyřešili jsme šachovnici (zvláštností je, že na raráška mne nepřivedl kvílící orkán, ale uragán), velice brzy jsme došli u bitvy D armád k tomu, že se jedná o člověče nezlob se, což bylo potvrzeno jak Černou nad Sázavou, tak větou začínající Nezlobte se. Bohužel logy z počítačové simulace se zdůrazněnou závěrečnou pozicí obsahovaly příliš mnoho věcí ke zkoumání a morseovka v různobarevných figurkách nám zůstala celý týden zatajena. Ruské pexeso i Aprílový kurzovní lístek byly tak zbylé pokořené šifry. Kvůli statistikám obtížnosti jsme se SJVZ, která se mi líbila nejvíce věnovali pouze okrajově. Kdybychom čas věnovaný analýze člověče nezlob se věnovali SJVZ, možná by to dopadlo jinak, možná ... . Do bezvíčku jsme se zapojili vpodstatě jen já se Šmudlou. Tom odjel na dovolenou a sehrávku člověče si s sebou neodvezl (což mě docela mrzí, protože jsem z Chorvatska volal Vladanovi, ať se pořádně podívá na závěrečnou pozici – na druhou stranu bych to asi stejně nedořešil, protože stejně k nelibosti zbytku týmu z Morseovky umím jenom tři nebo čtyři písmenka), o tom, že Dan bude mít na Svíčky čas jsem netušil.

Příprava

Zhruba uprostřed mezi Bezvíčkem a Svíčkami jsme se začali pokoušet kompletovat družstvo. Uvědomoval jsem si, že ze Scientific Approachů jsem již na několika šifrovačkách viděl dvoučlenné torzo, stejná situace byla na Bezvíčku. Poslal jsem tedy Heleně e-mail s dotazem, zda by se nechtěli k nám připojit. Čtrnáct dní se nic nedělo, načež se staly B věci. Kontaktoval nás Dan, zda bychom jej chtěli do týmu na Svíčky, že dostává konkurenční nabídku od HO-WA-D. Uvítal jsem jej s radostí, načež druhý den se ozval Angvin z Approachů, zda by se k nám nemohli připojit. Ukázalo se, že Helenin e-mail byl jednou z adres, kterou již dlouhodobě nikdo nepoužívá. Ve výsledku jsme uzavřeli snad pro všechny výhodnou dohodu, že se HO-WA-DA připojí k Approachům a vrátka si necháme otevřená do budoucnosti.

Rozhodl jsem se nevláčet se s dvoukilovým neskladným závažím a rozhodl jsem se využít nově zakoupeného diskového pole ke všemu, co bych na počítači na svíčkách nejspíš prováděl. Znamenalo to narychlo se seznámit se základy php a mysql a poradit si s problémy různých kódování češtiny. Nakonec se to jakž takž podařilo a permutační/substituční/skrývačkový ... slovník byl na světě (i s obohacením o místní názvy).

Nakonec jsme v okruhu Opravte to nikoho nesehnali, ale na v poslední chvíli uveřejněný inzerát na zdi nářků se ozval Aleš Blahut, takže jsme šli v E. Dali jsme si celoPražský sraz v J:J na hlaváku. Prolistovali Sirky a neodhalili co skrývá graf. V jídelním voze jsme se nestihli vystřídat, protože jsme se objednaného jídla dočkali až T minut před cílovou stanicí. Aleše jsme moc nepustili ke slovu, každopádně jsme se dozvěděli, že hostoval jak v Černém rackovi tak v Pralinkách, takže výrazně přispěl k zesouvislení grafu kontaktů hráčů šifrovacích her. Účast v Pralinkách by se zvláště na Svíčkách mohla hodit. Já myslím, že jsme si s Alešem docela popovídali. Když jsme se ptali na různé postupy v jiných týmech, narazili jsme poprvé na semaforovou (vlajkovou) abecedu. Povzdechli jsme si, že se na šifrovačkách moc nepoužívá – a zatím jsme netušili, že nás to letos bude stát několikahodinový zásek.

Před startem

Teď již k průběhu Svíčky 2009:

Před startem jsem se pozdravili s konkurencí, půjčili Silpovi bedničku z Bedny. Perličkou ještě je, že jsem upozornil Approache na chybu v semaforové abecedě Chlíftýmů, které jsem na ni upozorňoval již na Bedně.

A) (O:-P:BA) Zajímalo by mne, jak byla generována zadání, každopádně nám úvodní mřížka dávala tak nenápadný úsek textu, že jsme jej při prvních AF přiloženích přehlédli. Zkoušeli jsme vymýšlet spoustu jiných použití mřížky (třeba to, že díry jsou oddělovače mezi písmeny a mají tak být vždy uprostřed mezi nimi) až jsme dospěli k názoru, že oněch AF přiložení je to, co máme udělat a začali jsme měnit. Brzy jsme vyškrtávali jeden úsek textu za druhým. Zdálo se mi, že zhruba polovina mřížek se nám nehodila. Usuzuji z toho, že byly dva systémy mřížek, což při cca AX týmech znamenalo, že zhruba polovina mřížek byla mezi týmy dvakrát. Měli jsme pocit, že odcházíme mezi posledními, ale asi to až tak tragické nebylo. Nalézt rychleji text na první mřížce, mohli jsme být o nějakou půl hodinu rychlejší. Svíčky nás nakrmí Mám lentilky Jsem dobře

B) (Q:U-Q:AN)Nejsme si jisti, které z údolíček to je, takže se rozdělujeme. Když Tom vyzvedne lentilky, jdeme mu naproti. Proti nám již jdou Drahošové a Tykadla ke křížku. Tom nám šel částečně naproti. Než jsme k němu a Šmudlovi dorazili, měli už spočítané barvy jednotlivých lentilek a odhaleny texty lentilky. Netrvalo dlouho a vzdálenost nápisů lentilek nás nezávisle navedla na trhání krabičky. Šmudla si všímá, že růžové lentilky na krabičce přebývají. Chci luštění urychlit, proto vysypu druhou krabičku, obtáhnu růžové lentilky na desky a přečtu kam máme jít.

C) (R:C-S:B)U křížku vidíme Tykadla, Drahošové odcházejí, obsazujeme po nich lavičku a doufáme, že ulovíme nějaké mentiony. Bohužel, ze zadání nedokážu nic vykoukat a tak jej nechávám luštit zbytku týmu. Dali jsme si závazek neluštit Bezvíček, pokud nebudeme vědět, co se šifrou, takže se věnuji bohulibé činnosti ... gumování ze všech stran popsaných desek (ano, chtěl jsem to udělat po Bedně, případně večer či ve vlaku). Tom se Šmudlou mezitím vytvořili statistiku posunů řádků i rozdílů písmen. Aleš vypozoroval, že kladné rozdíly jsou většinou v levé části, zatímco záporné vpravo. Obě nuly dlouhé D jsou zhruba uprostřed. Přichází Mišof a usídluje se tak blízko nás, že jeho výraznému hlasu jen těžko konkurujeme. Prosíme je o přesun kousek dál. Částečně to pomohlo. Nepochopení sirek S rozhodujícím pozorováním pak brzy přišel opět Šmudla. Když zapíšeme rozíly písmeny, zaplní vymezený prostor přesně. Od té chvíle již negumuju, půlka týmu čte tajenku zpředu, druhá zezadu, abychom na další stanoviště vyráželi těsně za Tykadly. Já s Danem vedeni Tomem volíme na rozdíl od Tykadel vrstevnicově úspornou cestu.

D) (S:AE-S:AM)Máme trochu problémy s dohledávkou, protože my s Tomem známe upřesnění, ale stojíme u severozápadně orientované cesty, kde jsme obsadili místo po Prahorách, zatímco Šmudla s Alešem prošli správnou cestu neznajíce upřesnění. Tom šifru vyzvedává, já jej „jistím“. Na místě po Prahorách jsme se příliš nezdrželi. Chybějícího p si všímáme rychle, indexace dle dekadických cifer je očividná. Dan zná 3,141592653589 já doplňuji 79323846264338327950 s tím, že si nejsem až tak zcela jist. Vyrážíme s tím, že po cestě Tom pi vygoogluje, aby ověřil, že tajenka na zlomu Danových znalostí skutečně skončila. Shodujeme se na tom, že znát konstanty na příliš mnoho desetinných míst je k ničemu.

E) (T:B-U:F)Upřesnění si celkem pamatuju, takže vyzvedávám zadání a jdeme na trojčlenky. Dan se vrhá na SUDOKU, protože na tohle musíme stačit D. Předtím ještě posvačíme. Jsme nuceni vyndat čelovky. Šmudla s Tomem ztotožňují výrazy s mapou, já se věnuji tupým počtům. Za výpočetní techniku mi slouží telefon a sekvenci menu, nahoru nahoru, nahoru, organizér, nahoru, nahoru, nahoru, Kalkulačka, číslo, volby, dolů, dolů, násobit, číslo, výsledek provádím na můj vkus příliš často. Nikdo se ale k vytažení lepší kalkulačky nemá. Až v cíli mi Tom se Šmudlou prozrazují, že mají na mobilech excell. Na této šifře Haluzáci náš nepatrný náskok stahují a vyrážíme vpodstatě současně. Jednoho s Orgů jsme s naší lucernou zaujali natolik, že nám pořídil několik luxusních foteček. Snad se nebude zlobit, pokud některé přiložíme k reportáži.

Vybalit čelovky Dohledat Dopočítat

F) (U:AY-:G)Na rozdíl od mnoha dalších týmů neztrácíme výšku a míříme k brodu po žluté. Než sejdeme k potoku, vidíme v protisměru snad Drahoše? Každopádně my v protisměru půjdeme až za móóóc dlouho. Šifra s abecedě uspořádanými W dvojicemi písmen a textem obsahujícím BJ písmen s moc pěknými trigramy nás zaskočila. Možná to bylo tou tmou, ale bohužel první pozorování bylo V čtveřic a W dvojic musí jít nějak šikovně zkombinovat. Další pozorování sice bylo, že „CY“ se vyskytuje pouze v koncovkách mužského rodu a vyjmenovaném slově cykl, což jsme ani jedno v textu nedokázali odhalit. Další pozorování bylo, že některé čtveřice budou těžko součástí jednoho slova. Přesto jsme se myšlenky použít dvojice k obalování prvním a posledním písmenem velice rychle zbavili slovy ale pak by ti po obalení čtveřic jedna dvojice zbyla. Kdyby onen NAVOD nebyl rozseknut slovem CTENI, ale buď MILI nebo VAZENI, nejspíš bychom se nezasekli. Takhle jsem brzy konstatoval vypršení všech nápadů a dožadoval se vzetí nápovědy. Jen jsem doufal, že neuslišíme V+A=W. Za necelé dvě hodiny již souhlasili alespoň D členové týmu, takže jsme se v W:AS dozvěděli, že slovo na F začínající „S“ a končící na „Y“ nás nakrmí. Pak již bylo přečtení tajenky rychlou záležitostí. Mapy jsme měli pro jistotu obě, takže jsme porovnali obě interpretace a šli najisto. Jestli byl V+A=W chtěný či nechtěný prvek netuším, každopádně mi je jasné, že by unikl testerům už jen z toho důvodu, že byla tajenka na poslední chvíli předělávána. Podle všeho byl text tajenky pozměněn těsně před hrou kvůli dvěma verzím mapy. Pak už nikdo neuhlídal to, že nahoře je zrovna 22 mezer a dole 88 písmen – trochu nešťastné a zavádějící, ale zcela jistě náhodné.

G) (:AI-C:V)Aleš vyzvedl zadání s tím, že to je jasný, konečně použijeme mapu souhvězdí. Brzy detekujeme jednotlivé řádky. Pak ale zančneme generovat jedno špatné řešení za druhým. Nejspíš jsem to začal já tím, že jsem zkusil spojit hlavní hvězdy, zda nedostanu graficky nějakou kótu. Pak začal Šmudla číst na spojnicích dle rozměrů hvězd číst morseovku (omlouvám se Krtkům za prozrazení šifrovacího principu). Začínal jsem cítit marnost tohoto snažení a pomalu jsem usínal. Občas jsem v polospánku odpovídal na dotazy „..-.,“ ne „F“ se nehodí a „--.-“ ani „Q“ se nehodí. Pak Tom upozornil na to, že v každém souhvězdí jsou kromě hlavní ještě dvě další zvýrazněné hvězdy. (na to jsem přišel docela brzy, ale Vladan to zaregistroval až ve chvíli, kdy jsem detekoval čtyři různé typy hvězd podle počtu cípů – malá 4 cípy, dvě střední 6 cípů, velká 7 cípů a hvězdy ze zadání 8 cípů). Bohužel na semaforovou abecedu, o které jsme se bavili ve vlaku a na níž jsem upozorňoval Aproache nedošlo. Místo toho byly řešeny různé grafové vzdálenosti, či vzdálenosti v centimetrech (třeba vzdálenosti od Polárky byly až podezřele celočíselné).. Kupodivu všechno tak torchu vycházelo. Již dávno jsem upozorňoval na to, že pokud dotáhneme to SUDOKU, což by během půl hodiny až hodiny mělo jít, máme druhou nápovědu vpodstatě zdarma, ale k mému hlasu se dlouhou dobu byli ochotni přiklonit pouze dva další a demokracie je mi cennější než úspěšné absolvování svíček, takže se trápíme ještě další dvě hodiny. V průběhu těch dvou hodin jsem také navrhoval přesunout se na místo, odkud by byla lépe vidět noční obloha – třeba k tomu vleku. Pak se v C:D dozvíme, že nám s tajenkou pomohou Samafor a jiné hvězdy. Při luštění zjišťuju, že nejen Chlýftýni měli v „Z“ chybu. Ta naše je jen jiná.

H) (C:AU-D:A)Mrtvou srnu jsme si moc neprohlíželi, šifru hledali Tom se Šmudlou, Šmudla ji našel, já jsem se staral o Dana, kterému terén u vleku nedělal dobře. Než nás Tom našel, měli jsme 80% tajenky přečtené. Bylo nám trochu líto člověka, který hledal kontrolu před námi prý aspoň B hodiny a hledal ji i v době, kdy jsme odcházeli k vodárně. Svíčky nás nakrmí

I) (D:AX-E:O)U vodárny konečně vidím Z kovou soustavu v praxi.Opět používám mobil, ale letopočty vycházejí poněkud velké. Aleš naznačuje, že z textu poznává historické události. Dan trvá na „Z+1“ kové soustavě (s nulovým prvkem A a jednotkovým B). Letopočet 2009 i tři letopočty získané odečtením AAAZ potvrzují tuto soustavu. Interpretujeme tedy vyjádření kóty v této soustavě a vyrážíme dál.

J) (E:AQ-G:J)Vyzvedáváme zadání a jdeme do školy. Ze zadání je zřejmé jak postupovat přinejmenším v první fázi. Není proto potřeba zaměstnávat všechny a můžeme nechat Dana dělat SUDOKU a kdyby se něco nepovedlo, začal Šmudla sekat pohádku. Já s Alešem rekonstruujeme počátešní polohu křižníků. Orgové po nás chtějí, abychom hádali hesla, ale my neztrácíme čas. Brzy víme, že pořadí bodů je důležité. Zkouším aplikovat body na počáteční polohy, ale neúspěšně. Když se jdu protáhnout, Aleš sepisuje bdování v oněch Fti řádcích. AC, AAC, ACA, I(CCC), ACA, AC. Z opakujících se vzorků mám radost a prosím Toma o spuštění prohlížeče. Hrozně dlouho čekám na restartování mobilu. Pak zadám ABCDCA jakožto sustituční vzor a mezi cca T výsledky se pouze „AURORA“ a „UTONOU“ pojily k tématu. Jdu ohlásit Aurora a v G:J se nám otevírá turniket. Jdu pro tým, a Aleš mi oznamuje, že ta AURORA byla kódovaná morseovkou.

Turniket) (G:J-H:J)Danovi pomáhá Tom se SUDOKU, já sekám spodní odstavec pohádky, abych prověřil teorii o druhém průchodu nejspíš morseovkou. Pak pomáhám Danovi se SUDOKU až do té doby, než se v prostředním řádku začne objevovat HESLOZNIFAKTURY. Ověřím, že první opravný pokus je taky za C body a jdu zkusit FAKTURY. Je to správně, Je přesně H:J a jsme ve finále. Pohádka byla morseovka a pokud tam nebyl další stupeň, asi bychom ji během čtvrt hodiny dali taky. Dan naznačoval, že pamatovací šifra by asi byla ze všeho nejlehčí. Rychleji bychom ale turniketem prošli pouze při vyluštění dvou šifer, takže nelituji.

K) (H:J-J:E)Nevím, zda nás uspokojilo to, že jsem se na rozdíl od loňska dostali do finále, ale náš další postup byl tragický. Nejprve jsme na obrázcích našli nehty-dehty, pak moč-toč, po chvíli snažení oprátka-obrátka, kromě toho oko-okno, potrava-otrava, těžce jsme se smiřovali s ovocem z lenina, po čase jsme vygooglili, že kakadu je ve skutečnosti korela, což nás dovedlo na jižni korea, měli jsme eso-osa. Dluho jsme nevěděli jak interpretovat dvojice s náhradou. Pak jsem se rozhodl, že budeme hledat jen dvojice lišící se jedním znakem. Došel jsem k klika-kolika, pak jsme postupně uhodli tajenku (Aleš) a snažili se správně pozměnit dvojice. Maskové-masové mi nechěli uznat, když tak jsou jen C, osma-osa se jim taky moc nelíbilo, pilot-plot jsme zdůvodnit vůbec nedokázali. Měli jsme otrávit-trávit, takže se nám podařilo tajence KOZINOVA UL ZA KOSTELEM uvěřit. Upřesnění kudy se má do zahrady vstoupit jsem bral za vysvětlení pojmu ZA. To že šifra byla mírně stranou a pod keřem nehrálo takovou roli (našli jsme ji napodruhé, musel jsem tým ubezpečovat, že jsme dobře).

L) (J:AC-K:AR)Z první analýzy vidíme, že horizontálně se šifra rozpadá na tři části. Vytahuji průsvitné desky aby bylo možno lépe „překládat“. Říkám ať to přiloží po třetinách a všímám si, že to obracejí vzhůru nohama. Říkám si nevadí, oni to pak přiloží i bez převrácení a gumuju další desky, protože by se jich hodilo více. Po chvíli vidím, že pracují s opisem na desky a původním papírem odděleně. Další desky už nikdo nechce. Věnuji se stravování. Po čase dostávám zadání (ne že bych příliš projevoval zájem). Zkouším několik věcí, až nakonec vyzkouším i onu původní myšlenku. A ejhle, ono to funguje. Mohli jsme tu být možná o dvě hodiny kratší dobu.(To těžko, když jsme tu celkem strávili 1:15 lol) (jak vidíte, Toma nikdo opustit desítkovou soustavu nedonutí).

M) (K:BC) Zadání pod jakýmsi keřem hledáme pod schody marně. Kousek dál stojící tým naznačuje, že jsme asi na nesprávném místě. Pak si Tom všimne, že nepoužil dohledávku k základní škole (tu jsme celou obešli) a tak to má vše posunuto. Díru ve zdi jsme našli mnohem snáž a s ní i tak dlouhé zadání, že bychom jej do konce hry nedokázali přečíst. Rozbalujeme kapitulační obálku a těsně před polednem vyrážíme do cíle.

Závěr

Hra se mi (a měl jsem pocit i zbytku týmu) líbila, orgy jsme chválili za perfektní nápovědy. Škoda, že jsme s příchodem tmy neschopni uvěřit tomu, že náhoda je jen náhoda, ač k vyvrácení máme několik argumentů. Škoda, že nejsme schopni semafor odhalit ani když se o něm před hrou bavíme. Těch H hodin, o které bychom mohli být rychlejší si uvědomuju a pořád věřím, že nejsme nepoučitelní.

za Opravte to

Vladan