Svíčky 2016

27.-28.8.2016

Reportáž týmu Opravte to

Účastníci: Angelika, Hroch, Šmudla, Tom, Jeffer

Před Startem

Na konec prázdnin se rozhodně netěšíme, ale poslední víkend je výjimkou. Přichází čas Svíček, hry, která nám to vždy dá sežrat. Po letošním veleúspěchu na na míru šité šifrovačce (Po Škole) jsme doufali, že již nejsme tým momentálně bez doletu. Z hvězdného týmu se mi pro Svíčky podařilo ukecat Jeffera, Janka šla se Sešlostí a Bingo radši zůstal doma. Takže jsme byli 3 tradiční Opravte to, Angelilka, která se u nás pomalinku zabydluje a Nočný motýľ Jeffer.

Kozlov - start (Věrohodná) (údiv 13:37-18:30)

Před startem Začátek máme naplánovaný dobře. Posháníme křestní jména týmu, zjistíme důležité informace, povyměňujeme v týmu tak, aby si běžná jména mohla sednout a začít luštit a já se jménem Angelika a Angelika se jménem Vladan získáváme informace, dokud nemám pocit, že už je stejně všechny máme. Neměli jsme tu, co bude na večerníček doma, ale i tak statistika vět opakujících se aspoň pětkrát říkajících že chci hrát a 6 samostatných vět, říkajících že hrát nechci, byla do očí bijící. Tým Absolutní diference se s námi rozloučil, takže již všem došlo, že svoji roli už odehrál (Mimochodem: Výkon AD byl velmi přesvědčivý. Bylo by zajímavé sledovat, co všechno si od hráčů vyslechli. Já jsem jim například radil, že mohou ještě zavolat pro nápovědu :-) ). To, že větší smysl má luštit Absolutní diferenci než zbytek startovního pole nám došlo, už proto, že v opačném případě by nám zadání mohlo utéct. Nicméně jak Opravte to, tak Seš-lost si nějak sedí na vedení. Radši jsme si šli sednout kousek dál, ale moc to nepomohlo. Na startu zůstali 4 týmy, z nichž jsme po čase pouze my byli bez nápovědy. KLIC MANZELKA je dobrý první krok k řešení šifry, zvláště, pokud jeho přičtením či odečtením Výměny vznikne něco smysluplného. Nic smysluplného ale nevznikne. Ta příjmení jsou nějaká podezřelá, vyloženě lákají k doplňování prefixů. PAKLIC, LAHODNA, ale dvojpísmenná moc nevycházeji u ANNAPURNA, či ZIVOTOPISEC. Dlouho ukecávám tým k nápovědě, že se motáme v kruhu, ale především Tom má pocit, že postupujeme. Ukecám je ke kompromisu, že za půl hodiny zavoláme o nápovědu (to už na staru je kromě nás snad jediný tým). Když vytočím nápovědu, skutečně se pohneme. Zazní Petrklíč a Romanopisec. Zavěšuji. Jeden z orgů si nás jde prohlédnout, že prý za chvíli zavoláme zas. Doplňujeme vše, jen VER(O/A)HODNA nám nějak nesedí. Nicmeně dle příjmení seřazená jména dávají POPRAVE, což se nám líbí a stejně intenzivně, jak chceme opravit Věru, tak zkoušíme opravit i Evu a pro jistotu vyrážíme (částečně proti trudnomyslnosti) na Šibeničník. Tam nic není a nezbyde nám aplikovat absolutní diferenci, abychom dostali písmenka CCDXAOT. Ani se nenamáháme je řadit. Z toho přece nic hezkého nevyjde. Co s tím Dohodneme se, že Jeffer dočte kalendář, zda nenajde náhradu za Věru a pokud ne, tak volám. Nenašel. Interpretace nápovědy je jasná, nezáleží na křestním jméně, ale na příjmení a nebo taky ne a měli jsme to dobře. No tak to seřadíme a přečteme COTADXC (Šmudla). Aha, to vlastně dává smysl. Jen mi něco říká, že jsme tu nápovědu nevzali úplně nejlíp (neboli: bylo to v této chvíli úplně zbytečné). Po padesáti metrech chůze dopočítám s Jefferem, že by ta HODNA měla začínat na N, a v dáli před námi jdoucí zbytek týmu volá, že to byla Nela. Tak takhe jsme si útok na vítězství ve Svíčkách nepřestavovali. Nemáme daleko k antikorálku (každopádně jsme hluboce poslední), no uvidíme.

Svačinka (vagón 19:00-19:50)

Tabulka vypadá hezky, tvrdím, že frekvenčka po řádcích jasně ukazuje EJVC vysekávající BRAILOVO písmo. Chvíli ještě trvá, než najdeme správně alobaly a vlastně trojobaly, ale žádný velký zásek se nekoná. No nakonec jsme třetí šifru nevyzvedávali sami, už bojujeme o jednu ze tří posledních pozic (ale okolní týmy naznačují, že už utratili dost bodů).

Tabulka (nehoda 20:05-21:16)

Tabulka To, že tabulka z předchozí úlohy rozměrově poměrně dobře sedí, byl určitě trojský kůň orgů. Přesto jsme ho do hradu pustili a nechali jej řádit. To, že je text nesmyslně nalámán koník krásně vysvětloval, jen nás trošku odrazoval nevhodný počet řádků. Časem Šmudla nadnesl NaCl a Tom přepočítal slabiky na řádcích, takže jsme Pávek objevili jak v zadání tak naštěstí i na mapě. Opět uzavíráme startovní pole, takže nemáme co ztratit.

Šifrovačkový KrisKros (anexe 21:50-22:49)

Mlhu máme hned, nicméně dlouho máme i mřížku a podobné nesmysly. Pak od Angeliky? zazní prší a dojde nám i teplá a studená fronta a přízemní mrazíky. Dál to nedolušťujem, protože tajenka je jasná. Při přesunu obdivujeme oblohu plnou hvězd. To si v Praze ani v Bratislavě neužijeme (stejně jako si to neužily týmy, které spěchaly do finále).

Šachy (estét 23:26-1:50)

Šachy Z vrcholové knihy vyplývá, že tu některé týmy strávily mnoho hodin. A řada jich tu stále luští. Tak do toho! Konečně se uplatním se svým závažím. Našel jsem totiž doma jen plátno a velké šachové figurky v krabici. Tom nosil stoleček, takže plátno bylo kde rozvinout. V první trojsehrávce zapisujeme, kde všude jsou chyby v zápisech partií. Rozhodně ale v druhé partii nemůže být mat. Occamova břitva (nevím co to je=nejjednodušší zdůvodnění) tvrdí, že na g3 je pěšec. Pak někdo přijde se spásným nápadem, že by Occamova břitva mohla krájet jinak. Co kdyby jediná chyba byla v tom, že H je nějaká jiná figurka než král — třeba Hero, hrající podle jiných pravidel než král. Přehráváme partie s touto optikou a skutečně je tím vše vysvětleno. OK, jak tedy tahá náš Hero? Kupodivu to ty partie docela dobře objasňují, např. zabránění šachu představením dámy, matová pozice. Tak to vypadá, že náš Hrdina bude chodit po hákovém kříži. Spočteme políčka, která na koncích partie ohrožuje a dostáváme 6,4,10. Škoda, na mapě je kóta 649. (stačilo se jen lépe podívat do mapy na kótu 609). Vyzkoušíme grafiku, ale z té nic neleze. Mezitím nám na kopci byla zima a přesunuli jsme se. Vypršel deadline pro nápovědu (i když jsem volal po poslední sehrávce a zjištění smyslu posledních tahů). Po jejím vyslechnutí si zase připadáme jako blbci. Nepočítá se co Hitler ohrožuje, ale kam může jít. Opět nemám pocit, že jsme čerpali nápovědu nejlíp. Šifra to byla moc pěkná — možná jsme se nechali zmást tými proudícími pro totálku nebo jsme byli slepí při čtení mapy.

Komiks (taxi 2:05-3:13)

Tady přichází Jefferova chvíle, kdy přečte ORW a nenechá se odradit, tímpádem nemáme po pojmenování zvířat problém s vybíráním správného písmene. Stejně jsme ke kapli chtěli jít, měla správný počet písmen.

X CXC M ZV (irák 3:28-3:34)

Římské číslice a zpět (Jeffer či druhý Tom?). S interpretací X přicházím já a konečně si připadám aspoň trochu užitečně.

Tabulka 6x6 (kráter 3:42-4:24)

Když Tomové přinesou zadání, trknou nás dvě věci:

První identity naznačují, že by mohlo jít o anuloid (tapetu), rotace nám dají zabrat víc, je při nich důležité, zda napíšete dříve abecedu než čísla (kde je střed nekonečna?). Zase jsem měl pocit dobře vykonané práce (přece jen to bylo trošku řízlé matikou).

Písničky (rozum 4:48-5:38)

To že jde o duplicitní melodie nám nedošlo, nicméně domácí část týmu dokázala dát všechny texty dokupy a zkontrolovat že pokrývají popis. Když jsem se rozhodl sepsat texty k jednotlivým obrázkům, už jsme zkoušeli binárku, ale s chaotickým řazením bitů to nefungovalo. Pak Jeffer upozornil na velikosti a zkontrolovali jsme u jedné z nich, že se vzájemně doplňují. Pak už to šlo rychle.

Láďa Hruška (mozol 5:58-7:00)

Hruška Divné recepty moc neposlouchám, takže jsem Babicu nepoznal. Přesto jsme si všimli překlepů a dokázali jsme je posčítat. Počty překlepů v odstavcích byly podezřelé, že by 3 slova, délky 3, 6, 5 aha Fajtův Kopec? Počty překlepů odpovídají písmenkám, jdeme, po cestě to doluštíme. Zase mám pocit, že nám to s Jefferem pěkně odsejpalo. Po cestě Jeffer odhaluje transformaci písmen (nejsem si jist zda to, že tečku nahrazuje čárka a čárku nic, přinejmenším však to, že jde o mutaci náhradou či odstraněním) (nezávisle to přesně odhalil Šmudla).

Lempl (lempl 7:12-7:15)

Jé Turniket, jé jídlo, Jeffer ukazuje (tuto rychlovku dal obratem myslím Šmudla za mojí pomoci — no, hádat se nebudu), že jsme předchozí šifru doluštili a ostatní se staráme o jídlo.

Turniket

Tak prej si na turniketu nepobudem a hlavně prý už tam nemusí být 3 s kouskem. Dokonce je pustili ještě před náma. My jsme ale rozvážně nejprve dojedli a dopili.

Matka Vysočiny (letec 7:20 7:35)

Tom si ji z velké mapy pamatoval, takže jsme mohli vyrazit. Jen jsme se při přesunu nějak nemohli dohodnout, kudy to bude nejlepší. Občas je lepší, když nemapují tři, ale jen jeden (ono nevadí, když mapují tři dobří orienťáci, ale když si ani jeden nevšimne kóty 609, je to škoda).

Překlepy v trojúhelnících (cardif 7:52-8:25)

Jeffer nakreslil oba trojůhelníky, já navrhnul nakreslit je do šestiúhelníku (a vytáhnout ty trojúhelníky) dokonce jsem našel i příslušnou značku na mapě a i tajenku jsme interpretovali správně.

Osmisměrka (foto 8:40-9:15)

Angelika se ujala role vyškrtávače, ostatní jsme jí ukazovali a šlo nám to tak svižně. To že se tajenka obyčejně přečte nám přišlo trochu fádní (tentokrát jsem nesouhlasil s takto prostým řešením ani já, protože by to na Svíčkách nenechali pustit ani v dětské verzi), ale proč ne (alespoň se trošku projdeme a protáhneme). Nicméně vhodný pomník je poměrně daleko a ukazuje se že není až tak úplně vhodný. Při přesunu k dalšímu pomníku poprosím Jeffera o zadání a nacházím samostatná slova. Interpretaci asociací pak dáváme dobře.

NaPřEsKáČkU (obaleč 9:38-12:20)

První krok máme asi po minutě a pak se nemůžu ubránit spánku. Přicházím se spásnou myšlenkou jít si koupit nějaký energetický nápoj, když už jsem ten, co jsem nesl, vypil u šachů. Nikdo mne nedoprovází, nikdo neprotestuje. Když se vrátím, je tým zdánlivě stejně daleko jako byl předtím. Volíme přesun proti trudnomyslnosti na náměstí a Jeffer mi ozřejmuje pozorování (objednáme svíčkovou). Je 5 písmen, které jsou použity jen v jediné velikosti (a druhá vypadá jinak) a 5 písmen použitých v obou velikostech, ale vypadají stejně. Zdá se, že by l a I mohlo být totéž. Energetický nápoj zabírá a správě interpretuji E jako 3 a správně otáčím Z a S. Čísla od 1 do 26 se mi líbí, jen to nejprve neluštím na původní šifře, ale na Jefferových poznámkách, takže vychází divné pořadí. Rovnám do obdélníků 17x3 a 3x17 a nic. Napíšu na původní šifru a přečtu taky z rubu. Až pak mne upozorní na jim dávno známý levý praporek. Tom najde slovo láčky a v duchu doplňování písmen přidáme V. Zkontrolujeme jak zastávku, tak nádraží (to přece je prostředí pro Vláčky) a nic. Dojíme svíčkovou, Jeffer se Šmudlou utíkají na vlak. Pak si prohlídnu líp mapu a vidím to.

Hodnocení (čepičář 12:35)

Konec Tom ještě s Angelikou (na nádraží vyzvedli auto) dojedou vyzvednout zadání na Světláček. Asi bychom to stihli i pěšky (myslím, že na minutu přesně — byl to jen kousek), ale těžko bychom stíhali i autobus. Já zaplatím a asi tak dvě minuty počkám, než mne Angelika s Tomem vyzvednou a hodí na autobus. Tam máme ještě chvilku čas. Po cestě pokecáme s ROFLCOPTERY.

Moc jsme si to užili, ale taktika vybírání nápověd nám vyloženě nesedí. Možná se poučíme, možná ne, ale určitě na svíčky nezanevřeme.

Sepsal Vladan (hroch), doplnil Tom a hroch. Fotky jsou od Vody a Toma.