Svíčky 2022: - reportáž týmu Opravte TykadlO

O týmu

Opravte to jsme dlouhodobě tříčlenný tým s krátkodobými posilami. S Jankou i Jefferem spolupracujeme velice rádi a potěšilo nás, že nabídku na účast v týmu neodmítli. Škoda, že Tomáš nestihl změnit název týmu na Opravte tykadlo nočného motýľa. Po loňských přetěžkých Svíčkách jsem měl letošní strategii jasnou. Bereme nápovědy co nejdříve, chceme si užít turniket.

1 Start

Startovni Síba

Dostaneme tradiční chléb se solí a brzy začínáme. Bezvíček odkládám do batohu, na ty bude dost času na turniketu (naštěstí tam nebyl úkol na cestu, čehož bychom mohli litovat). No vida osmisměrka nicméně nacházíme jen velmi málo slov. Janka naznačuje, že máme slova uprostřed lámat a brzy zakresluju vpravo vedle legendy jak tvar zalomení, tak vlastní pětipísmenné slovo. Brzy se ukazuje, že jsem zvolil špatně a měl jsem zalomení psát vedle legendy těsně zleva, kde se dá mnohem jednodušeji zorientovat. Šmudla to přepisuje tímto způsobem a tajenka se pak čte efektivněji. Jo, víte že tajenka nemusí být na mapě?

Řeky

Začneme tím, že dle pokynů vystříhneme, přičemmž řešíme proč otazníky a vykřičníky? Napamatuju se, kdo uviděl první skrývačku, každopádně řeky a města jsou jasné rozlišení. Je jasné, k čemu jsme měli mít mapu Evropy (a Janka ji skutečně má). K městům přiřazujeme řeky a všímáme si možného abecedního seřazení otázek i počtu vykřičníků. Je jasné, že máme číst řeky, které se nacházejí v abecedně seřazených městech. Jen to správné pořadí řek (abeceda) není jasné. Kdyby alespoň tekly všechny do moře, ale Mže sice do moře přiteče, ale v dávno přejmenovaných vodách. Zkoušíme řadit řeky podle délek, ale je to pracné a nepřesvědčivé. Konzultujeme i motivační hlášky a jsou užitečné ... mezi Temží a Mží nacházíme Emži ... ani jsem netušil, že taková řeka existuje. Vytvoření abecedy ještě chvíli trvá, ale když už všechny tečou do moře, tak věříme, že to seřadíme dobře. Proč jsme to měli stříhat? Skrývačky neobsahující rozhraní slov?

Pětník

Otáčet se na pětníku? Sčítání (inverzně odčítání) úhlů nám nečiní problémy a kolečka a čárky číst umíme. Přeložit tajenku umíme taky, takže nejtěžší bude naplánovat přesun. Jeffer navrhuje severní cestu, Tom je přesvědčen, že to trefí cestou jižnější. Rozdělujeme se, jdu s Jefferem a Jankou, Šmudla s Tomem. Když jsme na mýtince nad rýhou potoka, volá Tomáš, že už to vyzvedli a že se sejdeme na kraji lesa.

Ajn cvaj

Vypadá to, že sprchne a tak radši opustíme klády a jdeme k nedalekému krmelci. Prefixy číslovek poznáváme hned a odškrtáváme si další motivační hlášku. Vypadá to jako mřížka, ale přečtení MDCLXVIII AVIGNON nám stačí k určení polohy dalšího stanoviště. To že šifra ukrývala další čtyři zbořené mosty jsme se dozvěděli až po konci hry.

Čtveřice písmen

Duha Duha Duha DuhaITomáš

Pochodové cvičení je zdobeno blesky doprovázené o tři vteřiny zpožděnými hromy, přesto neprší. Až při luštění další šifry padne pár kapek, zato je vidět duha, jejíž pořadí barev mírně vybočuje z normálu. Jeffer poměrně brzy intertpretuje čtveřice jako dvojice dvojic souřadnic a kreslí úsečky převážně dvou délek. Malé a velké stany a pár dalších úseček dokážeme v mapě interpretovat.

Podinterval

I tuto šifru vyzvedává Tomáš, s námi si dává sraz v sedle mezi Stanovy. Posílá zadání přes WhatsApp, takže můžeme luštit. Hodilo by se použít motivační odmocňování. Našel jsem si krásnou dvojici kamenů, kde jeden mohu využít jako opěradlo. Svačím a Jeffer deset metrů dál v křesílku na louce na kalkulačce odmocňuje nejmenší z číslic. Když žádné prvočíselné odmocniny nejsou celočíselné a to už jsou výsledky menší než 2 tak nemá smysl pokračovat. Stejný postup aplikuje i na největší číslo a po chvíli křičí máme to. ... je to 26 na sedmou. Konstatuji bezva, takže přeložme menší číslo do 26 kové soustavy a můžeme jít. Stále jsem se nenasvačil tak nechám Toma hledat on-line překladač mezi soustavama, ale než jej stihneme použít tak to Jeffer modulením a dělením stihnul. Očekával bych sice jiného endiána, ale bělidlo je na mapě. Janka naznačuje, že by ji nikdy nic takového nenapadlo, Tomáš jí přizvukuje. Šmudla nás před vyzdvihnutím šifry opustil, protože si na startu v autě nechal svačinu. Časem se k nám připojí. Já neměl pocit, že se jednalo o šifru a Jeffer přiznal, že to máme to neznamenalo, že to chce číst v 26 kové soustavě, ale že mu bylo jasné, že k vyřešení už je jen kousek.

Pudinky

Pudinky

Na pudinky dorážíme v davu, pořád mám pocit, že jdeme někde v třetí čtvrtině startovního pole. Ve skutečnosti jsme byli ve skupině 3.-8. místo. Detekujeme jednotlivé ingredience a velmi obezřetně vyjídáme pudinky, aby bylo jisté, že nic nebylo přehlédnuto. Na začátku jsme si označili jednotlivé kelímky podle stupně naplnění a kupodivu to přesně korespondovalo se stupněm sladkosti (nevím, jestli to byla náhoda, ale fungovalo obojí řazení). Mám pocit že to úplně nesedělo, Jeffer by to věděl jistě. Jeffer by nevedel (po mesiaci), matne sa mi zdá, že možno boli prehodené dva. Podľa orgov (neviem, kde sme sa bavili – možno na turnikete?) rôzne naplnenie bolo vecou náhody. Niekde, asi vo vlaku do Pardubic, prebehla zaujímavá diskusia, ako sa k riešeniu takejto šifry má postaviť alergik, alebo ešte horšie, tím zložený zo samých alergikov, keď prezradenie obsahovaných alergénov pomáha s riešením šifry. Až u pátého pudinku někdo upozorní na rozdílnou sladkost. Nejspíš jsem je jedl v pořadí rostoucí sladkosti, jakmile jsem se dostával k méně sladkým, přechod byl jasně poznat. Naštěstí jsme pořadí dokázali určit nejen po paměti, ale i drobné zbytky pomohly. Mezitím zapisující Jeffer konstatoval, že to skutečně bude spíš datle než "figa", neb 1,2,4,8,16 (arašíd, borůvka, datle, hrozno, pistácie) a pořadí bitů nebude těžké určit.

Živé ploty

Nedaří se nám vykoukat mrtvé kuny a netušíme, jak interpretovat další z motivačních hlášek. Přichází Šmudla. Vidím čistě zelené pruhy v pravidelných rozestupech, které se ale časem kazí. Víme, že celkový počet čtverečků je motivační číslo i že je násobek pěti odpovídající délce základny. Zkoušíme několika způsoby vyplňovat obdélník v pořadí podle vzdálenosti čterečků od kořenů. Trvalo dlouho, než si snad Jeffer všimnul, že po ustřižení ve výšce 5 vyjdou stejně hezké díry jako nedíry. Vzniklo to snahou natlačiť tie štvorčeky do rastru 5×59. Marí sa mi, že sme to nejako vypozerali s Janou. Šmudla začal kácet stromy hned po příchodu (nápad měl okamžitě), takže se luštilo paralelně. Jj, Šmudla s Tomem to v tu chvíli už věděli, jen se nestihli podělit. Taky tím je ustřiženo to, co kazí pravidelnost zelených proužků.

Tabulka slov

Vypadá to, že bude pršet, chceme se přesunout směrem na očekávanou Poličku někam pod střechu. Najprv lúštime v lese pri rybníku Pavlišák a až keď začne silnejšie pršať, tak sa zdvíhame s tým, že skúsime nejakú strechu nájsť v Kamenci u Poličky. A našli sme veľkú halu so silážou, alebo čo to bolo na družstve na okraji. Pach siláže naštěstí člověku postupně přestává vadit. Na Svíčky jsem vyrážel ze Stodůlek, takže by byla ostuda nepoznat písmeno B. Když vybarvíme celou abecedu zjišťujeme co se zbývajícími slovy a interpretace je víceméně jednoznačná. Začínám být nervózní. Vůbec nemám příležitost volat o nápovědy.

Nutella

Po cestě zabírám strategickou zastávku autobusu, ale je moc daleko od šifry tak jsem odvolán. Další zastávku okupují poTrati. Tomáš opět vyzvedával šifru (nejspíš dosud vyzvedával úplně všechny, často kilometr od týmu). Poznáváme kubu i pivo, z motivačních hlášek tušíme, že čokoláda bude nutella. To že jde o sudoku jsme nepoznali, zato jsme věděli (Janka to vystřihla), že K<P<N<K Hovorím, „takže pre jednoduchosť budeme zapisovať len p, k, n“, na čo Jana povedala „kámen, nůžky, papír“, takže jsme rychle doplňovali písmenka (a shora/zdola) četli tajenku. Takže Šmudla s Jefferem věděli kam jít, zatímco já s Jankou věděl jaké je heslo.

Utopenec

Utopenec Utopenec

A je tu turniket a nemáme žádné body. Mohli bychom si za jeden bod koupit prostředky na vyšívání, ale na turniketu netradičně nebylo občerstvení, tak jsme si alespoň odskočili, než jsme dostali balíček finalisty. Utopence jsem jedl velmi opatrně, igelit jsem ani nenakousl. Nicméně v kousku co jsem nechal Šmudlovi našel Šmudla naříznutí nožem ve tvaru KY. Na otázku, jak byl nařezán zbytek utopence jsem neměl odpověď. Naštěstí posun o UTOPENEC fungoval znamenitě (Jeffer+Tom) a k příslušnému svatému jsme mohli vyrazit. Len sa pochváľ ako si pri objavení toho „KY“ na zostávajúcom kúsku utopenca volal na celú sokolovnu „A jsme v prdeli!“ (alebo niečo v tom zmysle). No snad jsem trochu orgy pobavil, podotýkám, že v okolí žádný jiný tým nebyl.

Kostka

Kostka

Luštíme na nedaleké zastávce. Poskládat z toho kostku nám dalo zabrat, především Šmudla projevil svou zručnost. Přečtení tajenky pak už bylo snadné. Nakonec dovnitř vkládám puppet cube, abych to nepomačkal. Tom odbíhá pro zadání další šifry.

Řetězce malých číslic

Tak tady asi nebude důvod zjišťovat způsob kódování. Frekvenčku děláme. Evidentně půjde o monoalfabetickou substituci s mezerama. MILI UCASTNICI ... . Pro další zadání odbíhá tuším Jeffer (je taky Tomáš).

Čúúv

Uff, konstatujeme, že každý shluk písmen je seřazen abecedně, takže na jejich pořadí asi nezáleží. Rádi bychom nějak kreslili písmenka, ale vůbec nepochybujeme o tom, že E kreslí E. Mám krizi, procházím se po Poličce a zjišťuji, že je tu všechno v neděli zavřené. Tým mezitím nadále zkouší kreslit. Nakonec se jim podaří udělat přiřazení dle ogrovských představ Elipsu snad objevila Janka. Tomáš může vyzvednout další zadání.

Kostka 2

Náš konec

Nechci týmu vnucovat, že se jedná o Rubikovu kostku, aby neříkali, že ji vidím všude. Každopádně tři nejnižší prvočísla v mocninách nula až 2 a jejich součiny jasně na kostku mapují, a leporelo z motivačních hlášek škrtáme také. Čteme první zprávu hovořící o substituci. A následujících snad 8 hodin netušíme jakou. Přesouváme se na náměstí. Souřadnice jsme měli v jiném pořadí, a substituce podobné té autorské jsme určitě zkoušeli. Tu správnou jsme ale minuli a neměli jsme sílu zkoušet další a další (tedy Jeffer vydržel mnohem déle než všichni ostatní). Možná pokud by šlo o startovní šifru, měli bychom ještě dost elánu a vyzkoušeli důsledně všechna smysluplná pořadí souřadnic. To že nejde o Rubikovu kostku bylo jasné z toho, že například roh m v zadání měl nerohové číslo 3. Nicméně substituce mapovala střed stěny na střed stěny a hranu na hranu, nešlo ale o shodnost.

Škoda dojít letošní Svíčky nevyžadovalo kyborgy.

sepsal Vladan, komentovali Tom a Jeffer, reagoval Vladan.