start3 start2 start1

TMOU 2018

Reportáž týmu Opravte to

Účastníci: Angelika, Hroch, Šmudla, Tom a Radek (sepsal Hroch), komentoval Tom.

Kvalifikace

Před hrou: Skutečnost, že se vstupenky na brněnskou hru nerozdávají na ulici dodává této hře prestiž. Letos ale kvalifikace není. Víme, že se budeme muset obejít bez naší tradiční opory z USA (Helča s Standa).

Hra: A vida, kvalifikace je součástí hry samotné. Po rozbalení obálky chápeme, že se nejedná a týmovou interakci a tak velím k opuštění pohodlného místa kvůli ještě pohodlnějšímu místu v hospodě v pavilonu (před startem jsme o této variantě hovořili). Sbalíme se a jdeme. Po pár metrech se ohlídnu a vidím jen Šmudlu. Dojdeme na místo, složíme batohy, ale nemáme šifry ani zbytek týmu. Tom má obsazený telefon. Dobře to začíná. Vracím se na původní místo a tam již je pohodlně usazen jiný tým, vracím se za Šmudlou a ten se konečně Tomovi dovolá. Hlídám batohy, Šmudla jde s telefonem u ucha přivést tým. Konečně jsme pohromadě i se zadáním. Beru si SLOvNÍ SPOJENÍ, princip jasný,  nejdéle odolávají brmlání pod vousy a gepardí spěch. Ptám se zda to někdo nepoznává a na brmlání vysvětluju o co jde. Lidské nohy na sloním hřbetě poznává Radek.
17:17 Řešení slonispojení Papoušek
bOBRAZEK měl Radek, ale předal ho Šmudlovi, aby jej prořezal. Šmudla v průhledu na tužku nic nevidí, já naštěstí jo (a Radek taky).
17:23 Řešení bobrazek Mandelinka
Tom dostal FREtKVENČKU (jeho parketa), má už přečtenou poslední větu, podtrhaná písmeka a jejich součty. Používá pomůcky, ale nějak to nevychází. Ostatní zkoušíme GiRAFIKU. Překontrolovávám Toma a odhaluju jednu chybu. Zadáváme špatné slovo. Po chvíli zapojíme všechny do frekvenčky a Angelika najde další 2 chyby. Hurá.
17:39 Řěšení fretkvencka Rejsek

Vysílám Toma pro vyzvednutí šifry, sám si jdu koupit vodu, Angelika jde se mnou, ale cena 0Kč ji odrazuje. Zběžný pohled na šifry a vysílám Radka ať zaběhne zjistit kde je MORsčEOVKA. Radek odmítá a tak koukáme na rodinné praSEMAFOR vztahy a na FÍKovy uši, z hospody nás vyhazujou, usídlujeme se na světle pod schody. Na Fíka mají být použity nůžky, ale jen uši vypadají všude stejně, není co vystřihovat. Obkreslím ucho na desky a zkontrolujeme, že všude sedí. Netušíme co s tím, vyrážím hledat pohybující se morčata. Po dost dlouhé době je najdu stojící a blikající. Nejprve si stoupnu k morčeti, které krásně bliká RARASEK.
18:18 Řešení prasemafor Kosatka
Dědičné vztahy na praSEMAFORu padly celkem v rozumném čase v době, kdy je u dalších morčat blikání ták strašně pomalé, že nejsem schopen analyzovat a aspoň dostatečně dlouho nahrávám, abych určitě zaznamenal celou periodu. Později přecházím na techniku počítání od jedné dokud svítí. Tak jsem schopen detekovat PAPIRNICI a ERB. Dvakrát mezitím volám s Tomem, který se dušuje, že už jim k vyuštění Fíka chybí jen kousek a nemá smysl aby mi poslal posily. Jsem si jist, že ve dvou by to bylo raz dva. Běžím za týmem, že to dodělám z videí. U týmu přečtu NAROD a TON (pomáhá mi Angelika), ale vyhazují nás z budovy. Před budovou už morčata nejsou, musíme před výstaviště. Dál luštím s Angelikou, protože ale byla morčata v pohybu, přečteme nejprve opět P R E N T než se dostaneme k YGARMAVA. Proč já si pamatuju YSEZTRACI:(. OK Zadáme NETOPYR. Kdybych se soustředil jen na první písmeno po nejdelší pauze, ušetřil bych spoooustu času.
19:14 Řešení morceovka Netopyr

Přichází MYŠMAŠ, kde po pomůckách šahám hned a čteme mezitajenku. Pak nám dlouho trvá než Radek spojí sloupce dohromady, když tak zůstanou po vytřídění špatně zařazeného odpadu jen 4 věci na řádku.
19:59 Řešení mysmas Skrivan
pvOLSKÝ KŘÍŽ mezitím útokům jak Toma, tak částečně i ostatních odolal. krabeceda2 krabeceda1

KRABI jsou kolektivní, čtyři stříhají papíry a skládají, já stříhám izolepu. Pak dělám frekvenčku druhů krabů a jejich barev. Sudost je zajímavé pozorování. Šmudla to poskládá, Pomáháme mu.
20:44 Řešení krabeceda ...

Se STEGANOsaurem odcházíme na tůru do hospody, cestou já hledám čtverečky, Radek naviguje, hospody jsou plné, Angelika rozbíjí stínítko lampy, Šmudla se jde omluvit číšníkovi, Tom čte obsah zadání, přecházíme k další hospodě a pak před třetí usedáme na zahrádku. Už mám udělanou mapku, kde na zadání jsou jaké čtverce. Podle popisu Šmudla sestřihuje na čtverec, po prvním složení mu vracím k novému sestřižení podle středů čtverců. Postup zvládáme bez větších zádrhelů a morse správným směrem dle čísel v ostnech dává největší zvíře.
??:?? Řešení ?? namestek hmm, výpadek v databázi, a my poznámky nemáme.
Webinfo nás ale odmítá ocenit a prý ať si přečtem zprávy. Žádné zprávy nikde nejsou, tak Tom volá orgům, co jak dál. Kvalifikace skončila, máme jít za roh pro první šifru. Tom s Radkem (nalehko) odchází, Šmudla našel volný stůl uvnitř v pivovaru a tak se aspoň přestěhujem. Nedokončit kvalifikaci na prvním levlu je stejně dobré jako na pátém ... no nic.

Hra začíná - šipky

Tom donese šipky, půjčím si od Šmudly propisvací desky a kreslím trasu, objednáváme si hermelíny a pití. Šmudla mi pomáhá diktováním. Druhé šipky (na druhých deskách) mi nejdřív nikdo moc diktovat nechce (jídlo je jídlo), Angelika ale nezklame. Sice tam o jeden řádek skoro na začátku ujedu a trasa mi vyjde nejprve mimo popsanou oblast, později trasa nedoléhá. Opravme to. Odmažeme začátek, dokreslíme jej posunutě a posuneme šifru v deskách. Trasu dokončím. Tom zjišťuje, že neposlal kód.
22:51 Příchod sipky
Z první i druhé trasy zakroužkujeme nepoužitá písmena. Pak teprve Šmudla upozorní na to, že pod klikaticí dávají písmenka celkem smysluplný text. Tak ho přepíšu poprvé a pod něj v místě diferencí odchylky druhého textu. Jsou krásně párované tam a zpět a na trošku divný konec textu aplikujeme stejnou transformaci. Pobavilo nás, jaká část smysluplného konce byla součástí tajenky.

papirky

Čtverečky

23:23 Příchod papírky (211)
Na Monte Bů jdeme pěšky. Tom po cestě našel telefon, tak s ním častuje B-týmáky. My mezitím stříháme a skládáme čtverečky. Čtverečky přiložíme k sobě dle asociačních dvojic a vyjde nám šikmo ubíhající pás s permutacemi barev, na které již máme nachystané pomůcky. Na krajích nám vazby moc nevycházejí, ale s tajenkou jsme spokojeni. Neřešíme, zda bylo možno nějak pokračovat. Proč nešlo o obyčejné čtverečky, ale museli jsme dělat „origami“ jsme nepochopili.

Bludiště

00:27 Příchod kočka (129)
Na náměstí začíná bludiště. První vyluští Tom s Radkem hymny.
00:52 Řešení kocka KaloriE (oranžová)
kocka 01:02 Příchod skřítek
Skřítek říká, že jsme prošli z bludiště ven, že jen máme oznámit tajenku. Tom s Radkem vyluští druhou oranžovou a vzápětí Šmudla dotáhne karty, které jsme s Angelikou připravili. Společně dotáhneme i červenou, dříve než Tomáš stihne vyzvednout třetí šifry a tak po cestě bere i čtvrtá zadání.
01:12 Řešení skritek EskymaK (oranžová)
01:14 Řešení kocka KatalanskO (azurová)
01:29 Řešení kocka KvantuM (červená)
01:29 Příchod úkol
01:39 Příchod farma
Zkoušíme, co dělají šifry, jejichž princip již známe a odkazují nás zpět na místa, odkud pocházel originál. Navíc hesla na jednom místě začínají stejným písmenem (a končí písmenem opačného stanoviště). Embargo z hradeb neprošlo. Vyhodili nás z hospody.
01:51 Řešení farma MaliceK (červená)
01:53 Řešení úkol ObratlE (růžová)
02:08 Řešení úkol OlympioniK (azurová)
Kreslím (graf, nikoli do mapy), kam která barva vede a pojmenovávám místa příslušnýma písmenkama. K šifrám, které nemáme vyluštěné diktuju začátek a konec tajenky. Cesta a prezidenti odolávají (přiřazené to už bylo, stačilo to přečíst), ale nepotřebujeme je. Řeším výroky, tajenka končí na D.
02:31 Řešení farma MočovoD (fialová)
Tom vyráží, zavolám mu, ať to nevyzvedává, že půjdeme rovnou na další.
02:34 Řešení skřítek domek
Jeden druh šifry jsem vůbec neviděl. Po cestě kontroluju, proč neprošlo embargo, ano, pokud nedovolím korektoru opravit slovo skřítek, řešení je schváleno.
02:46 Řešení skřítek EmbargO (růžová)

Khaki proužky

02:52 Příchod Ariadna (112)
Místo na světle opouští nějaký tým se slovy, že je to průchoďák, dávám šifru týmu a sobě monster, na nedalekou benzinku si odskočím, vrátím se k týmu a tým to nemá vyluštěné. Mají analýzu rozpadu na dva úseky délky 1.4 a pět úseků délky 1. Jdeme všichni do pohodlí benzínky. Udělám frekvenčku proužků a zjišťuji 24 a to nemůže být náhoda. Že by v cifře byla celá abeceda? Pak by tam muselo být F a k němu se hodí slovo šifra. Začátek DALŠÍ ŠIFRA SE NACHÁZÍ vypadá hezky, začátek se dobře doplňuje, ale nějak nám vychází A kódované více způsoby. Nelíbí se nám to, ale hledat princip kódování se nám nechce. Spíš zkouším, jak do tajenky dostat G a X, ale připadá mi to nemožné. Navrhuji opustit to, že 24 není náhoda a připustit, že stejné písmeno je možno kódovat více způsoby. Pak by vycházela hezká tajenka U UODÁRNY U UODÁRNY. Nezbývá nám než připustit, že některé kódy umožňují kódovat různá písmena. Dříve znak V neexistoval a používalo se jen U. Nyní dává celá tajenka smysl, jen není jasné co je NAD (U/V)(U/V)(U/V). Pohled do mapy říká VUT. Aha, tak ještě další písmeno pro tentýž proužek.

Hvězdy

hvezdy2 hvezdy1 04:25 Příchod Hvězdy (96)
Zápis do vrcholové knihy se potkává s právě dopsanou propiskou. Přesouváme se k dvojici téměř centrálních kamenů a tam v přítmí organizuji práci. Nejprve lokalizujeme polohy pozorovatelů, všichni pobíhají, já hlídám, aby nic neulítlo. Předám Šmudlovi mapu, ať do ní zanese polohu všech hvězd. Pak pojmenováváme hvězdy, dopisujeme jména hvězd na papírky a vybíráme příslušná písmena. Dostáváme zprávu o pootočení folie. Nechce se nám věřit, že se jedná o polarizační filtr, pohled z našeho místa to moc nepotvrzuje. Od začátku jsme věděli co máme dělat, to že se prvních 5 hvězd nesetmělo nás neodradilo. Nemáme chuť znovu to obíhat a zapisovat hvězdy, které nepohasínají. No nakonec se nějak přemůžeme a můžeme jít dál.

Kalendář

07:07 Příchod Becherovka (72)
Konstatuju, že text je možno s trochou obtíží číst. Ve středu plánku je to horší. Tvar osmisměrky je netradiční a rád bych se podíval na pomůcku se svátky. Nikdo ji nemůže najít. Jdu za sousedním týmem, zda by nám nepůjčili pomůcku na ofocení. Po zjištění tvaru kalendáře jsem si dal dvacet, zatímco jsi škemral o pomůcky. Chvíli hledají, pak mi ji dají svátky navrch. Říkám OK, tak si to ofotím i z téhle strany, pak ji otáčím na abecedu a fotím i abecedu. Děkuji a odcházím. Osmisměrkové přívlastky nacházíme z nezakroužkovaných písmen a postupně máme vyplněnou celou osmisměrku. Dohledáváme nejprv sváty českých panovníků, pak koukáme i na cizince. Ti vycházejí krásně na orámovaná nápovědní písmena, takže je zřejmé, že interpretace českých svátků je ta správná. Místo Václava jsme měli Havla, chvíli nám nedocházel Klement.

pipi1 pipi2

Pipi

08:37 Příchod Pipi (62)
Šifra je velmi návodná, copánek krásně pospojuje psaný text. Pleteme dvakrát. Všímáme si oka místo oči, Šmudla s Radkem začnou něco počítat, pak nám dojde, že nemáme sčítat jablka s hruškami a málá písmena jsou OK. MALA BABA.

Dlouhá

09:36 Příchod Dlouhá (50)
dlouha3 dlouha2 dlouha1 Barvy pomůcek z toho bijí do očí, daří se mi držet správných pojmenování a dostávám TADYNE, pak se to trochu kazí. Přebírá to Šmudla, nelíbí se mu, že nepoužívám všechna podstatná jména, a kontroluje, že jich je správný počet. Dost dlouho nám trvá, než zjistíme, že kontroloval sudost a ne dělitelnost čtyřmi. Navrhuji používat jen podstatná jména s přídavky, ale to taky nefunguje. Konečně se vrátíme k tomu co už jsme dávno měli předluštěno a dokončíme tajenku TADYNENIRESENI. Dávám si druhý monster, zdviháme se na pochod pro zahřátí. Všímáme si, že z každého souvětí jsme vybrali čtyři podstatná jména do barev a jedno nám zbývá. Protože podstatná jména jsou podstatná, interpretujeme tajenku. To, že body trojúhelníku jsou každý ve svém odstavci, pomáhá.

Punčocha

11:15 Příchod Punčocha (54)
Není čas na hrdinství, nemáme v hlavě a tak hned posílám Toma pro nápovědu. Snažíme se nenápadně počítat oka, ale nejde to ani nenápadně, ani počítat. Konstatuji, PIPI DLOUHÁ PUNČOCHA a vracíme se k přepočítávání. Volá Tomáš, zdravím ho slovy PIPI DLOUHÁ PUNČOCHA a on funí a není mu rozumět. Pak pochopím, že mi chtěl sdělit to, čím jsem ho pozdravil a že už jen kousek a má nápovědu. Dopočítím do 17 a souhlasím s Radkem, že by na všech nohách mělo být totéž. Tom posílá fotku z nápovědy kluci přepočítávají jiné nohy. Zavolám na ně, posílám Tomovi polohu dalšího stanoviště, beru mu batoh a odcházíme. Po cestě vysvětluju jak záměna jednoho písmene mění tajenku z MALA BABA na BARBORKA.

Oval

konec 11:51 Příchod Ovál (43)
Přečteme první tajenku, označíme políčka oválu písmenky. Šmudla s Tomem začnou simulovat hru, zatímco já s Angelikou vytváříme šifrovací pomůcku po písmenkách. Přečteme (odzadu) tajenku, ale Tom se Šmudlou nejdou v protisměru, takže jim oznámíme, že sehrávka je správně a má dát třetí tajenku. Dále si s Angelikou sepisujeme, kdo, kdy překročí start a tedy kdo je kdy v jakém kole. Naše interpretace podle pořadí v závodě je správná, ale čteme barvy políček místo figurek. Zkoušíme 4 různé další interpretace čtení (barev políček). Šmudla s Tomem nejspíš dělali totéž. Je moc hodin, odbíháme na autobus. Před nástupem chci ještě vidět šifru. Při nástupu si všímám toho, že figurky mají barvy, což je mnohem smysluplnější způsob kódování. ASF by člověka odradilo, pokud by na začátku nebyl ZAČÁTEK.

Závěr

Opět jsme si hru náramně užili, opět jsme nebyli dostatečně efektivní. Nikde nebyl pocit záseku. Pořád jsme postupovali. Příště musíme lépe optimalizovat. Spoustu času jsme věnovali hledání a přesunem do hospod a z hospod. Tom se pořádně proběhl.