Šifrovačka výjezdní zasedání (kateder ktiml a kdss) 2019 - dovětek

Šifrovačka začala promítáním úvodní stránky od cca 15:55. Start byl v 16:00 tím, že jsem vyndal 6 cibulí (bílou, červenou, žlutou, bílou, červenou, žlutou) spojené suchými zipy (přilepenými pattexem). Týmům jsem řekl, ať si každý uloupne jednu cibuli.

V rámci předstartovních motivací jsem mimo jiné vypustil zprávu, že se jsem se rozhodl účastníky rozplakat a později jsem ještě přidal, že je nechci rozesmutnit. Spousta reakcí obsahovala slovo cibule ... Dále při pokynech k tvoření týmů zaznělo, že v týmu musí být někdo, kdo umí číst malá písmenka, někdo kdo umí chodit a někdo, kdo má počítač s připojením k internetu a umí jej trochu používat.

Na startu jsem ukázal zalaminované zadání s číslem 15 se slovy, že se mi nepodařilo najít, místo, kam zadání patří, ale že to vlastně ničemu nevadí a aspoň vědí, co mají hledat. (Zalaminovaná zadání jsou očíslována propiskou a každý tým si smí vyzvednout nejvýš jedno zadání nejlépe nejnižšího čísla).

Jeden z týmů vyrazil do terénu bez dopomoci, zbylým týmům jsem musel mnohokrát zopakovat, že by měli řešit zadání.

Taky jsem naznačil, že v terénu mohou narazit na zadání, ze kterého nepůjde vyluštit poloha dalšího stanoviště.

Pod suchým zipem se skrývala zalaminovaná kartička (malinká) s potisklým papírem, kde byla přeložená fotografie cibule a zdrhovadla (pokud se někdo snažil zjistit co na těch obrázcích je).

Bohužel jsem taky naznačil, že až budou týmy vědět, kam mají jít, tak ať si řeknou abych jim k tomu dal mapu a pomůcky. Tím se start trochu pokazil, protože týmy začaly podvádět a říkali si o pomůcky a mapy (které zatím nepotřebovaly).

Po rozlaminování přeloženého papírku a přehnutí se objevila šedivá šmouha, což při vyfocení na mobilu a zvětšení začínalo //http:... a při pohledu na rub byla vidět propiskou napsané malými písmeny cibule.zip.

Mapa a pomůcky byly vytištěny černobíle. Lišila se od promítané mapy (z úvodní stránky) tím, že tam v levém horním rohu byla fotka cibule stejná jako v elektronické mapě a v pravém dolním rohu chyběl text s nápisem o začátku a konci. (Vytisklé „elektronické“ mapy měly nečitelná čísla domů, a preferoval jsem méně čísel, ale větší font).

Podklad pro šifry rozmístěné v terénu najdete pod adresou číslo .png (dříve tam nebyla). Například to, co jsem neumístil v terénu, zde.

Z šesti týmů jeden hru vzdal, dva nanašli cíl a tři došly do cíle (třetí z nich až na druhý pokus, po večeři).

Zásadní problém byl v tom, že týmy si nepamatovaly, když neměly něco doluštěno, případně že nepoužily nějakou informaci. Je tedy pravda, že mít nedoluštěno a mít neúplné zadání nemusí být jednoduché rozlišit. (Málo si členové týmů kladli otázky, proč to autor dělal tak složitě, nešlo by totéž sdělit při stejném principu mnohem jednodušeji? Není tu něco, co jsme nepoužili? Umíme počítat?)